WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jak sobie radzić z żylakami odbytu

Jak sobie radzić z żylakami odbytu

15.03.2017, godz. 00:00
Zadbaj o zdrowie 15 03
foto: SHUTTERSTOCK

Choroba hemoroidalna to częsta przypadłość, która choć niegroźna, może uprzykrzyć życie. Cierpią na nią często kobiety w ciąży, osoby mające zaparcia oraz te po 50. roku życia.

Guzki krwawnicze przypominające wypełnione krwią poduszeczki, wraz ze zwieraczami uszczelniają odbyt i pozwalają kontrolować wypróżnianie. Gdy pojawia się impuls do oddania stolca, opróżniają się z krwi. Tak się dzieje, gdy mechanizm ten działa prawidłowo.
Jednak kiedy guzki tracą swoją elastyczność – krew nie tylko wypełnia je ponad miarę, ale też nie jest w całości usuwana. To prowadzi do powstania stanu zapalnego, który rozszerza się na tkanki odbytu.

Dlaczego tak się dzieje?
Powstawaniu żylaków odbytu sprzyja siedzący tryb życia. Taka pozycja powoduje bowiem zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu. Również dieta małą ilością błonnika, prowadząca do zaparć, może spowodować rozwój tego schorzenia. Hemoroidom sprzyja też ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Choroba częściej też rozwija się u osób starszych, ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe.

Co pomaga
Gdy żylaki odbytu są niewielkie, pomocne jest stosowanie maści i czopków, z których wiele można kupić w aptece bez recepty. Ulgę przynoszą również leki doustne, które poprawiają stan naczyń krwionośnych. Jeżeli hemoroidy są bardzo zaawansowane, konieczne może okazać się ich usunięcie. Kiedy chcemy uchronić się przed żylakami, stosujmy dietę bogatą w warzywa i owoce, dbajmy też o aktywność fizyczną.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: