Jak urządzić bezpieczny pokoik dla dziecka

2010-05-07 6:04

Pokoik niemowlęcia powinien być nie tylko przytulny i funkcjonalny, ale również - a może przede wszystkim - bezpieczny dla małego lokatora, który bardzo szybko rośnie. Kompletując mebelki i wyposażenie dla maluszka, warto więc uruchomić wyobraźnię.

1. Ściany pokoju malucha warto pomalować farbą antyalergiczną. Wybierając farbę, szukaj takiej, która ma atesty PZH czy IMiD. Jeśli na ścianach położycie tapety, upewnij się, że wszędzie dokładnie przylegają one do powierzchni ściany i co jakiś czas sprawdzaj, czy nic się nie odkleiło.

2. Kupuj tylko mebelki z atestem. Atest da ci pewność, że są one bezpieczne, np. odstępy między szczebelkami łóżeczka są nie większe niż 6 cm (ta wielkość gwarantuje, że maluch nie włoży między nie głowy), a zamknięcia szafek i szuflad nie wystają poza meble i nie sposób się o nie pokaleczyć. Zwracaj również uwagę na to, czy od mebli nie odstają żadne elementy, które malec mógłby odkręcić i połknąć, a także, czy nie mają one ostrych kantów, mogących być przyczyną bolesnych siniaków. Jeśli meble mają kanty, nałóż na nie silikonowe osłonki ochronne.

MEBLE DZIECIĘCE I MŁODZIEŻOWE - porównaj i wybierz - Tuznajdziesz.pl>>>

3. Łóżeczko postaw z dala od okna, grzejnika czy mebli, po których w przyszłości dziecko mogłoby się wspinać. Nie wkładaj do niego puszystej pościeli ani poduszek (maluch, który nie umie jeszcze podnieść główki, mógłby się udusić) ani wełnianych kocyków (włożone do buzi, pozostawiają mnóstwo kłaczków, które trudno jest usunąć).

4. Regały i komodę warto przykręcić do ściany. Maluchy często wspinają się na regały - nietrudno wyobrazić sobie, co by było, gdyby taki mebel wraz z zawartością przewrócił się na dziecko. To samo dotyczy komody: gdy dziecko wysunie z niej wszystkie szuflady, zmieni się punkt ciężkości mebla i może się on przewrócić.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają