WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jak własnoręcznie zbudować szafę wnękową - PORADNIK krok po kroku

Jak własnoręcznie zbudować szafę wnękową - PORADNIK krok po kroku

02.08.2010, godz. 00:10
Narzędzia, majsterkowanie
foto: Brak agencji

Wbrew pozorom to zadanie nie jest takie trudne do wykonania. Wystarczy tylko zebrać odpowiednie materiały, narzędzia i... poprosić mężczyznę o pomoc - praca przy zabudowie garderoby wymaga więcej niż tylko dwóch rąk. Koszt budowy takiej szafy powinien być niższy niż w wypadku zakupu szaf w Ikei - własnoręcznie zmontowany mebel nie powinien kosztować więcej niż 300 zł.

Szafa wnękowa ma właściwie same zalety. Przede wszystkim zdecydowanie lepiej niż gotowe meble jest w stanie zagospodarować przestrzeń - tą w pomieszczeniu, w którym będzie stała, i tą wewnątrz mebla - to my decydujemy, ile miejsca przeznaczamy na ubrania wiszące, ile na półki, szuflady. Jeśli szafa jest duża, możemy nawet wygospodarować kącik na deskę do prasowania, suszarkę itd.

Patrz też: Szafy wnękowe - co się sprawdziło, czego unikać (dyskusja na forum Muratordom.pl)

Konstruując szafę wnękową, sami możemy także zdecydować o jej wyglądzie. Dzięki temu będzie prezentowała się bardziej estetycznie. Zamawiając szafę zapłacisz za nią 1,5-4,5 tys. zł (w zależności od wielkości i firmy), wykonując ją samodzielnie, poniesiesz tylko koszt materiałów - od 1 tys. do 2,5 tys. zł.

NARZĘDZIA RĘCZNE - porównaj i wybierz - Tuznajdziesz.pl>>>

Od czego zacząć

Kiedy już zdecydujemy, gdzie ma stanąć nasza domowa garderoba, trzeba dokonać dokładnych pomiarów. Najlepiej jest rozrysować to sobie na kartce i potem nanieść na rysunek wymiary. Warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim musi mieć ona zachowaną odpowiednią głębokość - od 50 do 60 cm. Im więcej, tym lepiej, ale to uzależnione jest od przestrzeni, jaką dysponujemy. Warto w szafie znaleźć miejsce na szafkę na buty (wystarczy ok. 20 cm wysokości) i pawlacz (podłużna półka u góry szafy, na całej jej długości). To idealne rozwiązanie na przechowywanie zapasu pościeli czy odłożonych na inną porę roku ubrań.

Kiedy projekt korpusu mamy już gotowy, czas pomyśleć o drzwiach. Pamiętajmy, że bardzo popularne w tego typu szafach drzwi przesuwane najlepiej jest montować, gdy szafa ma więcej niż 150 cm. Przy małych zabudowach ich montaż jest bezsensowny i lepiej zdecydować się na drzwi skrzydłowe lub, gdy jest wyjątkowo mało miejsca, harmonijkowe. Jeśli chodzi o materiał drzwi (w przypadku przesuwanych i skrzydłowych) mamy do wyboru płytę MDF, szybę (w różnych odcieniach i stopniu przeźroczystości) oraz lustra.

Te ostatnie polecane są w małych pomieszczeniach, optycznie znacznie je powiększą. Są też dobrym rozwiązaniem, gdy nie ma innego miejsca na zawieszenie lustra. Na etapie projektowania trzeba też zdecydować, czy szafa ma mieć boczną (ewentualnie tylną) ściankę i jak ma być mocowana - do sufitu i podłogi (same prowadnice) czy np. także do ścian. Zasada jest taka, że im więcej mocowań, tym konstrukcja będzie stabilniejsza. Niektórzy rezygnują np. z mocowania bezpośrednio do podłogi, z obawy przed jej zniszczeniem. Warto jednak pamiętać, że szafa wnękowa nie jest meblem ruchomym i pewnie w tym miejscu, którym zostanie postawiona, będzie stała przez lata.

Skompletuj narzędzia

- płyty MDF (ok. 20 zł/mkw.), ewentualnie lustro (ok. 50 zł/mkw.)
- uzbrojenie szafy: prowadnice do szuflad, drzwi przesuwanych, zawiasy do drzwi zamykanych, śruby, kołki do mocowania półek, uchwyty, belka na wiszące ubrania i rozetki - uchwyty do drążków, kątowniki do mocowania półek, zaślepki na śruby, listwy maskujące na ranty płyt (całość ok. 30-120 zł)
- wiertarka (od ok.100 zł), warto rozważyć pożyczenie sprzętu
- wkrętarka lub śrubokręt (polecamy tę pierwszą - od ok. 70 zł)
- poziomica (20-70 zł)
- wyrzynarka (ok. 170 zł)

Uwaga!
Belki do zawieszania ubrań wieszaj jak najbliżej wewnętrznej ściany szafy. Unikniesz wtedy przycinania ubrań podczas zamykania szafy. Przed wywierceniem otworów na półki pamiętaj, że ścianka zewnętrzna (jeśli będziemy ją montować) powinna mieć ok. 10 cm więcej niż wewnętrzna, aby można było zamontować drzwi. Otwory będą więc w innych miejscach.

Poradnik krok po kroku

1. Wymierz dokładnie (w kilku miejscach, ściany zwykle są krzywe), ile płyty potrzebujesz;
2. Przygotuj otwory na półki w wewnętrznych płytach szafy i w samych półkach;
3. Jeśli jest to konieczne, zrób wycięcie w dolnej części płyt, aby zmieściła się listwa przypodłogowa. Można też całkowicie listwę usunąć;
4. Montujemy śruby w półkach i składamy całość (ścianki działowe z półkami). Przymocowujemy kątowniki podtrzymujące półki. Na koniec montujemy pawlacz;
5. Jeśli rezygnujemy ze ścianki bocznej szafy, trzeba będzie z boku przymocować specjalną listwę. Do niej przymocujemy drzwi (na zawiasy) lub o nią zatrzymywać się będą drzwi przesuwane;
6. Na koniec najprzyjemniejsze - montaż drążka i rozetek, szuflad, listw maskujących i zaślepek, no i drzwi. W przypadku szafy z przesuwanymi drzwiami warto rozważyć zamówienie gotowych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: