Jak zabezpieczyć dom przed mrozem, jak przygotować się do zimy

2011-10-03 21:15

Październik to najlepszy moment, żeby pomyśleć o tym, w jaki sposób zabezpieczyć swój dom przed mrozem. Dzięki temu nie tylko nie zmarzniesz, ale i zaoszczędzisz na rachunkach.

Długie zimowe wieczory we wnętrzu, po którym hula wiatr, nie należą do najprzyjemniejszych. Zamiast szczękać, z zimna zębami, dociepl chłodne pomieszczenia. Oto proste sposoby które pomogą przygotować dom do mroźnej zimy.

Zanim przyjdą mrozy

Warto ocenić szczelność okien i drzwi (najlepiej w wietrzny dzień) oraz przejrzeć instalację grzewczą - zarówno piece, jak i kaloryfery (być może wymagają odpowietrzenia). Nie zaszkodzi też sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych. Może też być tak, że czekają nas jeszcze jakieś drobne remonty, których wykonanie zimą mogłoby być niemożliwe.

Szczelne okna i drzwi

Zwykle przyczyną zbyt niskich temperatur we wnętrzach zarówno w domkach, jak i blokach są nieszczelne okna. To przez nie ucieka najwięcej ciepła. Kiedyś szczeliny zapychało się watą, kitem albo starymi gazetami. Dziś w sklepach z artykułami remontowymi są specjalne uszczelniacze, np. silikon neutralny (ok. 10 zł). Uwaga! Nie przesadź z uszczelnianiem. Odrobina przepływu powietrza zawsze powinna być zapewniona. Zbyt szczelne okna poznasz np. po tym, że na dole szyb zbierają się kropelki wody.

OKNA - sprawdź ceny, porównaj parametry - Tuznajdziesz.pl>>>

Zarówno drzwi, jak i okna co roku wymagają niewielkiego wyregulowania. Częste otwieranie ich latem mogło spowodować lekkie poluzowanie zawiasów. Zimne powietrze do wnętrza dostaje się najczęściej przez szparę pomiędzy drzwiami a futryną dolną. Można ją na przykład zatkać uszczelką piankową (ok. 3 zł), która przypomina taśmę klejącą i w ten sam sposób ją się stosuje.

Piece i wentylacje

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić instalacje grzewcze w całym domu. Najlepiej to zrobić po prostu poprzez uruchomienie ogrzewania na jakiś czas. To czy grzejniki będą wymagały renowacji albo odpowietrzenia, poznasz po tym, że nie będą grzały lub będą to robiły nierównomiernie. Mogą też z nich wydobywać się różne dziwne dźwięki, np. odgłos chlupania.

Domową kotłownię powinien obejrzeć profesjonalista. Oceni on stan naszego urządzenia grzewczego, wyeliminuje ewentualne usterki, oczyści i przygotuje piec do pracy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają