WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jak zadbać biodra o niemowlaka, kiedy trzeba iść do lekarza, co powinno wzbudzać niepokój

Jak zadbać biodra o niemowlaka, kiedy trzeba iść do lekarza, co powinno wzbudzać niepokój

10.01.2011, godz. 02:56
Dziecko
foto: Brak agencji

Niektóre niemowlęta rodzą się z niewykształconymi do końca stawami biodrowymi. Dlatego w pierwszych tygodniach życia konieczna jest kontrolna wizyta z dzieckiem u lekarza ortopedy. Do ortopedy dziecięcego dziecko powinno trafić zanim skończy 3 miesiące. Podczas badania ortopeda sprawdza stopień i równomierność odwodzenia bioder, ocenia długość nóżek, dotykiem bada stawy.

Obecnie, nawet gdy nic nie wzbudza podejrzeń, zleca się profilaktycznie wykonanie usg. stawów biodrowych u dzieci.

Jeśli lekarz stwierdzi, że niedorozwój stawów jest nieznaczny, zaleca jedynie odpowiednią pielęgnację niemowlaka, co daje szansę na samoistny zanik wady. Ale niewłaściwe postępowanie może pogorszyć stan dziecka. Groźne jest zwłaszcza krępowanie nóg niemowlęcia małymi śpiochami, owijanie ciasno w kocyk itp.

Patrz też: Kraków: Pacjentka chora na świńską grypę zaraziła dwóch lekarzy

Maluch powinien swobodnie ruszać nóżkami, co umożliwia ubranko-worek, zastępujące śpiochy. Na kilka godzin dziennie dziecko warto też kłaść na brzuszku w pozycji "żabki".

Jeżeli dysplazja zostanie stwierdzona, nie można zwlekać, ale od razu należy rozpocząć leczenie. Wadę trzeba skorygować, zanim niemowlę podejmie próbę chodzenia, bowiem u dziecka, które staje na nogi, stawy są narażone na znacznie większe obciążenia.

Czytaj więcej na

autor: Agnieszka Piotrowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: