WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się JAK ZROBIĆ PODJAZD DO GARAŻU, jaki materiał najlepszy na podjazd

JAK ZROBIĆ PODJAZD DO GARAŻU, jaki materiał najlepszy na podjazd

26.10.2011, godz. 18:53
Podjazd do garażu
foto: Brak agencji

Z czego najlepiej zrobić podjazd do garażu. Jaki podjazd do garażu jest najlepszy. Podjazd do garażu - lepszy beton czy klinkier, opinie użytkowników.

KOSTKA BRUKOWA na podjazd - ceny i parametry kostki na Tuznajdziesz.pl>>>

Kształt i barwa tych nawierzchni powinny współgrać z otoczeniem domu. Oto kilka pomysłów na efektowny, a jednocześnie praktyczny podjazd do garażu.

Podjazd do garażu z kostki betonowej

Obecnie najczęściej układana nawierzchnia wokół domów jednorodzinnych. Kostki są produkowane w wielu kolorach: czerwonym, czarnym, szarym, zielonym i brązowym, ale także żółtym czy grafitowym. Mogą być uszlachetnione kruszywem z naturalnego granitu, bazaltu czy innych minerałów.

Ich powierzchnia jest gładka lub nierówna, przypominająca naturalny kamień. Kostki mogą mieć różnorodne kształty (kwadratu, prostokąta, trapezu, rombu), o zaokrąglonych lub ściętych krawędziach. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych wzorów, mają w ofercie gotowe kolekcje, które zawierają kilka wzorów kostek o różnych kształtach i barwach.

W katalogach pokazane są przykładowe aranżacje danej kolekcji, co znacznie ułatwia zaprojektowanie nawierzchni. Różnorodność kostek jest tak wielka, że z pewnością znajdzie się wzór odpowiedni do aranżacji ogrodu w każdym stylu.

Podjazd do garażu z płyt betonowych

To elementy o podobnej budowie i właściwościach jak kostka betonowa, tyle że większe. Będą dobrze wyglądały zwłaszcza przy domach nowoczesnych, o prostej bryle i płaskim dachu.

Mogą mieć powierzchnię gładką, tłoczoną (we wzory takie jak: kamień, kostka, wzory geometryczne) lub pokrytą ozdobnymi ziarnami kruszywa. Są szare, barwione albo z wierzchnią warstwą lastryko (czyli uszlachetnione dodatkiem mocnego kruszywa). Dobrze wyglądają także w zestawieniu z mniejszymi elementami, czyli kostkami.

Podjazd do garażu z betonu stemplowanego

To kolejny przykład zastosowania betonu na podjeździe. Na wylanym betonie odciska się specjalną formą wzór imitujący kamień, kostkę, płytkę kamienną czy deskę. Do betonu można dodać pigment i nadać mu dowolną barwę.

Na koniec suchą nawierzchnię należy zaimpregnować uszczelniaczem, który zapobiega wnikaniu wody, benzyny czy oleju oraz utrwala kolor. Jak widać, nawierzchnia z betonu stemplowanego daje wiele możliwości aranżacyjnych, jej dodatkową zaletą jest to, że można ją wylać także na już istniejący stary betonowy podjazd.

Podjazd do garażu - klinkier

To tworzywo ceramiczne, które nawet po intensywnym użytkowaniu zachowuje swój kolor i nie odpryskuje, jest także odporne na działanie olejów, benzyny, kwasów i promieni UV. Jednym słowem – jest najtrwalszym z materiałów nadających się na nawierzchnię przed garażem.

Występuje w wielu barwach: odcieniach żółci, czerwieni, brązu i grafitu, może mieć kształt tradycyjnych płytek, cegieł brukowych lub kształtek z otworami, które pozwalają tworzyć nawierzchnie klinkierowo-trawiaste. Klinkier dobrze wygląda przy domach tradycyjnych, znakomicie komponuje się z elementami z naturalnego kamienia.

Podjazd do garażu z kamienia naturalnego

Nawierzchnie wokół domu mogą być wykonane z różnych rodzajów kamieni. Najpopularniejszy jest granit – jest wytrzymały, trwały i występuje w wielu kolorach (szarym, żółtym, brązowym, zielonym i czerwonym), drugi w kolejności to równie wytrzymały bazalt. Rzadziej stosuje się piaskowce i zbite wapienie.

Materiały kamienne przeznaczone na podjazdy i inne nawierzchnie występują w trzech formach: kostki (o różnych rozmiarach i kształtach), kamieni łamanych (niesortowanych o różnorodnych, nieregularnych kształtach lub sortowanych, wówczas poszczególne kawałki mają zbliżone do siebie kształty i wymiary) oraz kamieni łupanych warstwowo (taka nawierzchnia nazywa się dzikim brukiem, ponieważ różne kształty kamieni powodują, że spoiny biegną nieregularnie, we wszystkich kierunkach).

Zdarzają się także nawierzchnie z owalnych kamieni polnych, najlepiej pasują one do posiadłości wiejskich i drewnianych domów. Nieregularny kształt kamieni i nierówna powierzchnia są tam jak najbardziej na miejscu. Kostki kamienne dobrze wyglądają w każdym otoczeniu, natomiast kamienie łamane i łupane warstwowo będą wyglądały efektownie przede wszystkim w ogrodach rustykalnych, wiejskich.

Podjazd do garażu - tworzywa sztuczne

Nie jest to popularny materiał do wykańczania podjazdów, a szkoda, bo ma wiele zalet. Takie nawierzchnie mogą występować w dwóch postaciach: wykonane całkowicie z tworzywa sztucznego lub jako kompozyty naturalnego kruszywa i żywicy epoksydowej.

Tworzywowe produkowane są w wielu kolorach: niebieskim, żółtym, brązowym, czarnym itd. Są miękkie, dzięki czemu łagodzą skutki upadków, dodatkowo są antypoślizgowe i tłumią odgłosy kroków. Nawierzchnie kompozytowe mają trochę inne zalety: są szorstkie, a więc antypoślizgowe, wytrzymałe, nie zarastają roślinnością, co oszczędzi właścicielom takiego podjazdu pracy przy ich pielęgnacji.

Pierwsze kupuje się na metry kwadratowe i układa na przygotowanej nawierzchni podkładowej, drugie zaś sprzedawane są jako masy, które następnie wylewa się na podjeździe i czeka, aż stwardnieją. Podjazdy z tworzywa sztucznego dobrze wyglądają przede wszystkim obok domów nowoczesnych.

Podjazd do garażu - żwir

To dla odmiany materiał w stu procentach naturalny, który ładnie prezentuje się przede wszystkim w ogrodach naturalnych, niestylizowanych. Wbrew panującej powszechnie opinii prawidłowo wykonana nawierzchnia żwirowa nie jest nietrwała.

Jeśli mają po niej jeździć samochody, powinna być zrobiona z trzech lub czterech warstw kruszywa o ostrych, nieregularnych krawędziach, które dobrze się klinują, dzięki czemu łatwiej się po nich chodzi. Każda kolejna warstwa musi być z drobniejszego kruszywa, dzięki temu ziarna lepiej się zagęszczają i klinują.

Planujesz podjazd z kostki brukowej - sprawdź ceny i parametry kostki na Tuznajdziesz.pl
autor: Redakcja Wymarzonyogrod.pl zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: