WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Jakie potrzeby żywieniowe ma dorosły kot?

Jakie potrzeby żywieniowe ma dorosły kot?

26.06.2017, godz. 00:00
Jakie potrzeby żywieniowe ma dorosły kot?
foto: Materiały prasowe

Koty osiągają dojrzałość po ukończeniu roku. Wówczas najwyższy czas na to, by zmienić sposób ich żywienia. Jego potrzeby są bowiem teraz inne, niż gdy był rosnącym i rozwijającym się kocięciem.

Jeśli chcemy, by nasz kot był zdrowy i utrzymał prawidłową sylwetkę powinniśmy mu zaserwować dobrze zbilansowaną karmę, w której znajdą się odpowiednie proporcje białek, tłuszcz, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Pamiętajmy, że koty są mięsożercami i ich dieta powinna zawierać mięso. Tylko mięso zapewni zwierzęciu substancje, których potrzebuje jego organizm.

Wiek i tryb życia ma znaczenie

Jadłospis naszego pupila zależy przede wszystkim od jego wieku i trybu życia. Kocięta dostają karmę bogatą w kalorie, białka i tłuszcze oraz inne składniki niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. W przeznaczonych dla nich produktach jest też sporo wapnia, które jest prawie nieobecne w karmach dla starszych kotów. Posiłki dla dorosłych czworonogów są dostosowane do ich zapotrzebowania na energię. Te dla kotów wychodzących zawierają więcej kalorii, niż te dla pupili nie opuszczających domu. W posiłkach dla tych ostatnich znajduje się też duża zawartość nietrawionego włókna, które pomaga w przesuwaniu się połkniętej sierści przez przewód pokarmowy. W przeciwnym wypadku w jelitach mogą się uformować kule włosowe. Koty wychodzące w tym celu zjadają źdźbła traw. Koty seniorzy (powyżej 10 lat) również mają specjalną karmę – lekkostrawną i zawierającą mniej białka, by nie obciążać układu trawiennego kota.

Na specjalne zamówienie

Czworonogom po sterylizacji również należy podawać przeznaczony dla nich rodzaj karmy, która usprawnia działanie układu moczowego. Dotyczy to zwłaszcza kastrowanych kocurów, które mają szczególną skłonność do schorzeń dróg moczowych. Niektóre koty mają skłonność do nadwagi, która może wynikać z niedostatku ruchu lub wcześniejszego przekarmiania. Dla nich przeznaczone są produkty light o obniżonej kaloryczności, których podawanie należy jednak skonsultować z weterynarzem.

Sucha czy mokra?

Oba rodzaje karmy mają swoje zalety. Zwierzęta częściej wybierają dania w sosach lub galaretce, albo mięsne i rybne musy, od suchych granulek. Często więc stosuje się model mieszany podając na jeden posiłek mięsną potrawkę, a na drugi suchą karmę. Nasz pupil musi też mieć stały dostęp do świeżej wody, szczególnie, gdy jada suche pożywienie. Jadłospis można uzupełnić o przysmaki, które należy starannie wybierać, by w ich składzie nie było sztucznych dodatków. Ograniczmy ich ilość do15% dziennego zapotrzebowania energetycznego pupila, aby zapobiec zakłóceniu równowagi jego diety. Trzeba koniecznie zrezygnować z podawania kotkowi kawałków wędliny z naszego stołu, gdyż zawiera ona zbyt dużo soli. Można mu za to od czasu do czasu podać kawałeczek przemrożonej wcześniej świeżej wołowiny lub mięsa drobiowego. W żadnym wypadku nie należy częstować kota mlekiem, którego on po prostu nie trawi.

Rozkład posiłków

Koty powinny jeść dwa zasadnicze posiłki, ale ponieważ w ich charakterze leży podanie w ciągu nocy, można im zostawić w misce trochę suchej karmy. Co do wielkości porcji stosujmy się do zaleceń producenta karmy, które znajdują się na opakowaniu i starajmy się nie przekraczać wskazanych ilości. Mruczący pupile mają swoje przyzwyczajenia, więc ustalmy jedno miejsce, w których będziemy je karmić i róbmy to mniej więcej o tych samych porach.

 

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: