WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Kiedy okno przestaje być solidne i bezpieczne? Zrób testy!

Kiedy okno przestaje być solidne i bezpieczne? Zrób testy!

27.04.2017, godz. 00:00
Kiedy okno przestaje być solidne i bezpieczne? Zrób testy!
foto: Oknoplast

Łatwo ocenić, kiedy musimy wykonać remont domu/mieszkania. Pożółkłe ściany czy zniszczone panele dają jasny sygnał do podjęcia działań. Inaczej jest z oknami – mogą wyglądać jeszcze bardzo dobrze, podczas gdy dawno straciły już swoje właściwości izolacyjne czy funkcjonalne. Jak sprawdzić, czy nadają się do wymiany? Wykonaj proste testy jakości okien w domowych warunkach!

Czas na (z)mycie!

Pierwszy test prawdopodobnie zrealizowałeś już przed Wielkanocą. Otóż sposobem na szybkie sprawdzenie jakości okna jest jego... umycie. Ze starej i zniszczonej powierzchni szyb i ram brud schodzi bardzo opornie. W przeciwieństwie do nowych okien, które umyjesz błyskawicznie. Zresztą pewnie o tym wiesz, jeśli często powtarzasz tę czynność. I trudno się dziwić – mycie okien może być nawet przyjemne (!), jeśli nie schodzi nam na nie pół soboty.

Nowe, dobre okno to nie tylko oszczędność czasu na porządkach. To także o wiele bardziej przejrzysta powierzchnia szyby, dzięki której do naszego wnętrza może przedostać się o wiele więcej promieni słonecznych niż dotychczas. To dodatkowe źródło energii cieplnej. Więcej w tym temacie pomoże nam zbadać...

...próba dymu (bez ognia)

Straty energii opisujemy przy pomocy współczynnika utraty ciepła Uw, który dla starych, drewnianych okien osiąga wartość w granicach nawet 3 W/m 2 K, podczas gdy dla nowych modeli wynosi ok. 0,8 W/m 2 K. Okazuje się jednak, że to... rachunki za ogrzewanie mogą okazać się bardziej obrazowe w zdefiniowaniu naszego problemu aniżeli wyżej wymienione parametry. Sprawdźmy szczelność okien. Skierujmy w ich stronę trochę dymu (niekoniecznie z papierosa), który na pewno szybko prześlizgnie się przez egzemplarze wymagające wymiany. Wówczas zakup nowych okien to doskonała inwestycja - dzięki zwiększonej izolacyjności oraz przejrzystości umożliwiającej dostanie się do wnętrza większej ilości promieni słonecznych, spadną rachunki za ogrzewanie. By długo cieszyć się odpowiednio szczelnymi oknami, zastosujmy tzw. ciepły montaż. – To nic innego jak innowacyjny sposób instalacji. Tradycyjny montaż zakłada połączenie okna z murem wypełnionym tylko pianką - tłumaczy Grzegorz Bułat, Szef Technologii firmy OKNOPLAST - „Ciepły" obejmuje również dodatkową osłonę w postaci folii paroprzepuszczalnych oraz paroizolacyjnych.

(Nie)szczelność dźwiękowa

Okna powinny nie tylko chronić nas przed niską temperaturą, ale i zbyt wysokim natężeniem dźwięku, które na co dzień obniża nam komfort mieszkania. Jeśli nie ufasz swojej intuicji i chcesz mieć 100-procentową pewność, czy w Twoich wnętrzach aby na pewno nie jest za głośno, użyj decybelomierza. Norma natężenia dźwiękowego dla mieszkań wynosi 30 dB w nocy i 40 dB w dzień. Nowe, zwykłe okna obniżają natężenie dźwięku o 30-32 dB, a dźwiękoszczelne – nawet o 35-36 dB.

https://oknoplast.com.pl/lab/kiedy-okna-nadaja-sie-do-wymiany/

Jak (nie)wytrzymałe jest okno?

Zastanawiasz się jak najefektywniej sprawdzić poziom wytrzymałości okna? Sposób na weryfikację jest bardzo prosty – wystarczy zastosować... próbę opony samochodowej. Fragment koła z impetem ląduje na oknie. Stary, słabej jakości model na starcie przegrywa nawet z niezbyt ciężką oponą. Jak widać na zaprezentowanym wcześniej jednym z odcinków cyklu OknoplastLab - nowe okno można też poddać cięższej próbie. Na modelu Pixel od Oknoplast wylądowało ciężkie koło samochodowe nie wyrządzając nawet mikro szkody. Oczywiście niekoniecznie namawiamy do podobnych eksperymentów w domowych warunkach, ale trochę obserwacji wystarczy, aby stwierdzić, czy nasze okno wytrzyma silniejsze podmuchy wiatru, burzę lub choćby przypadkowe uderzenie mocno kopniętej piłki. - Warto też sprawdzić, czy okna są odpowiednio zabezpieczone przed włamaniem – certyfikat RC1 informuje nas o pełnym pakiecie zabezpieczeń. Jeżeli natomiast produkt posiada oznaczenie RC2, cechuje go najwyższy poziom ochrony antywłamaniowej – radzi G. Bułat z firmy Oknoplast.

Jeśli nadal masz wątpliwości, czy Twoje okna wymagają wymiany, skonsultuj się z fachowcami z branży budowlanej. Wątpliwości na pewno rozwiejesz w salonach Oknoplast, których lokalizację wyszukasz dzięki prostej w obsłudze wyszukiwarce:  http://oknoplast.com.pl/znajdz-salon. Powodzenia!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: