Kosmetyki też się psują

2008-05-26 16:22

Nie kupuj więc na zapas kremów, szamponów czy pomadek. Nawet te najlepszych firm tracą właściwości, a nawet mogą zaszkodzić, jeśli przechowujesz je zbyt długo lub w niewłaściwych warunkach.

Producent powinien umieścić na opakowaniu termin trwałości kosmetyku (dzień, miesiąc, rok) poprzedzony formułą “należy zużyć przed końcem”.

- Termin trwałości to data, do której fabrycznie zapakowany preparat zachowuje w pełni swoje właściwości, jeśli jest przechowywany we wskazanych przez producenta warunkach - mówi Barbara Włudyka, kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego i Kontroli Jakości firmy Miraculum. - Przez ten czas można trzymać kosmetyk bez odkręcania nakrętki czy zrywania folii ochronnej. Producent nie musi umieszczać tej daty, jeśli termin trwałości jest dłuższy niż 30 miesięcy. Ale wtedy na opakowaniu powinien pojawić się znak przedstawiający otwarte pudełko oraz odpowiedni symbol, np. 6M. Oznacza to, że kosmetyk może być używany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia przez sześć miesięcy od otwarcia opakowania.

Po pierwsze: higiena

To, jak długo kosmetyk zachowa swoje właściwości, zależy nie tylko od jego składu, ale też od tego, w jaki sposób będziesz go używać. - Trzeba zachować higienę - przestrzega Barbara Włudyka. - W przeciwnym razie bakterie, pleśnie i drożdże lub ich zarodniki z powietrza, naszej skóry i ubrania mogą przeniknąć do preparatu i zacząć się tam intensywnie rozwijać, a to z kolei znacznie przyspieszy proces jego psucia się.

Aby zmniejszyć ilość mikroorganizmów przenoszonych podczas nakładania kremu, stosuj szpatułki. Jeśli jednak przyzwyczaiłaś się do tradycyjnych metod, tuż przed aplikacją umyj ręce. Szczególnej dbałości wymagają kosmetyki stosowane w okolice oczu, nie nakładaj więc palcami cieni do powiek.

Jeśli do zestawu nie dołączono aplikatora, dokup go w drogerii. Pomadek natomiast lepiej nie nakładać bezpośrednio na usta. Dłużej zachowają świeżość, gdy będziesz aplikować je pędzelkiem. Panie, które do naniesienia pudru używają umieszczonej w opakowaniu gąbki, nie powinny wyrzucać foliowego krążka oddzielającego ją od kosmetyku. W ten sposób tłuszcz i drobnoustroje pozostające na gąbce po aplikacji nie przedostaną się do preparatu.

Pamiętaj, że szpatułki, gąbki i pędzelki trzeba systematycznie czyścić. Przynajmniej raz w tygodniu umyj je w wodzie z mydłem, a potem dokładnie wypłucz i wysusz.

Więcej w poradnikzdrowie.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki