Dziś Lany Poniedziałek, drugi dzień świąt! Jak go obchodzimy? TRADYCJA

2016-03-28 11:00

Lany Poniedziałek to tradycyjna nazwa poniedziałku wielkanocnego, czyli drugiego dnia Wielkanocy. Lany Poniedziałek zwany też jest śmigusem-dyngusem. Ale czy Lany Poniedziałek i śmigus-dyngus to takie samo święto? Czym się różnią, co oznaczają?

Lany Poniedziałek to drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W Polsce jest dniem wolnym od pracy. Znaną i przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją Lanego Poniedziałku jest polewanie się wzajemnie wodą. To właśnie temu zwyczajowi drugi dzień Wielkanocy zawdzięcza swoją nazwę. Skąd pochodzi zwyczaj polewania się wodą? To nawiązanie do dawnych praktyk, jeszcze z czasów pogańskich, które podkreślały budzenie się przyrody do nowego życia.

W Lany Poniedziałek beztrosko można polewać się wzajemnie wodą, oczywiście z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Nie polecamy oblewania kogoś przypadkowego na ulicy, który akurat idzie na proszony, świąteczny obiad. Oblewać można za to niezamężne panny. Dla nich to wprost radość, gdy zostaną oblane wodą. Istnieje bowiem wróżba, która mówi, że jeśli dziewczyna zostanie polana wodą przez chłopców, to szybko wyjdzie za mąż. Czy zatem jest śmigus-dyngus? Dawniej były to dwa osobne zwyczaje. Dyngus oznaczał polewanie się wodą, a śmigus chłostanie się gałązkami. Dziś nazwa ta traktowana jest jako wymienna dla świętowania Lanego Poniedziałku.

Zobacz: Wielkanoc 2016. Jak rozróżnić jaja świeże od nieświeżych? Przeczytaj nasz PORADNIK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki