WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Laserowa korekcja wzroku bezpieczna i skuteczna

Laserowa korekcja wzroku bezpieczna i skuteczna

08.11.2016, godz. 00:00
Laserowa korekcja wzroku bezpieczna i skuteczna
foto: SHUTTERSTOCK

Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm – to wady wzroku, których można się teraz trwale pozbyć za pomocą lasera. Zabieg nie wymaga narkozyi jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu, a po krótkim odpoczynku można już wrócić do domu. Wzrok wyostrza się już bezpośrednio po korekcji.

Nowe spojrzenie

Obecnie już niemal połowa Polaków jest dotknięta jakąś wadą wzroku. Stałe noszenie okularów bywa uciążliwe, szczególnie dla młodych, aktywnych osób. Wygodniejsze mogą się wydawać soczewki kontaktowe, jednak oznaczają one regularne wydatki na soczewki i płyny konserwujące, poza tym nie każdy dobrze znosi obecność takiego „obcego" ciała na oku. Rozwiązaniem jest właśnie laserowa korekcja wady. Zakres możliwych do skorygowania wad sferycznych (krótkowzroczności, nadwzroczności) waha się w granicach od -10 dioptrii do +5 dioptrii (ale zazwyczaj do –8 D i +4 D), natomiast w przypadku cylindrycznych (astygmatyzm) około 5D. Można też korygować astygmatyzm nadwzroczny i astygmatyzm krótkowzroczny.

Kto może skorzystać z zabiegu

O zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu decyduje lekarz okulista specjalizujący się w chirurgii refrakcyjnej (laserowa korekcja wzroku). Należy mieć ukończone 20 lat i dobry stan zdrowia. Dlatego też konieczne jest przeprowadzenie kilku badań. Najważniejsze, by wada od roku pozostawała stabilna, nie zmieniała się. Istnieją niestety bezwzględne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Należą do nich: choroby oczu (np. jaskra, zaćma), cukrzyca, silne alergie, atopia, trądzik różowaty, osłabiona odporność, aktualne infekcje oraz wszczepiony rozrusznik serca. Przeszkodę może też stanowić chora tarczyca, choroby neurologiczne (np. epilepsja). W przypadku padaczki (epilepsji) jest możliwy zabieg korekcji przy dodatkowym znieczuleniu (sedacji) i w obecności anestezjologa. Takie zabiegi wykonywane są w niewielu ośrodkach – w Warszawie w CMO LASER. Z przeprowadzeniem zabiegu musisz poczekać, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią albo przechodzisz kuracje sterydami.

Nie taki diabeł straszny

Sam zabieg trwa zaledwie około minuty – w zalezności od wielkości korygowanej wady. Dłuższe jest przygotowanie do korekcji: do oczu podaje się krople znieczulające. Potem lekarz unieruchamia powieki (żeby uniemożliwić mruganie w trakcie działania lasera) i w końcu odpowiednio przygotowuje już samą rogówkę do modelowania laserem. Pacjent jest przez cały czas przytomny i musi współpracować z chirurgiem ("patrzeć w światełko"). Samo działanie lasera trwa kilkanaście- kilkadziesiąt sekund. Za jego pomoca modelowana jest rogówka – nadaje jej się kształt podobny do soczewki w okularach. W przypadku krótkowzroczności – rogówkę spłaszcza się w środku, a kiedy mamy do czynienia z nadwzrocznością – uwypukla. Pracą lasera steruje komputer. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie istnieje też ryzyko uszkodzenia oka. Nawet jeśli odruchowo popatrzymy w inną stronę, laser automatycznie się wyłączy.

Raz na zawsze

Po korekcji laserowej żegnamy się z wadą wzroku na zawsze. Prawidłowo wykonane badania kwalifkujące, wiedza lekarza dają taka blisko 100% gwarancję powodzenia zabiegu. Jesli dodamy do tego nowoczesny laser – możemy myśleć o pełnym sukcesie i życiu bez okularów. W zależności od wielkości i rodzaju wady, jaka korygujemy, pełna stabilizacja widzenia potwrać może do pół roku. Dobrze także w pierwszym tygodniu po zabiegu powoli wracac do pracy przy kompyterze, czytania, etc. Niekiedy przez kilka dni może dokuczać nam światłowstręt - pomogą wówczas przyciemnione okulary, przebywanie w zaciemnionym pomieszczeniu. Przez 1-2 miesiące warto też oszczędnie uprawiać sport i zrezygnować z kąpieli w basenie czy otwartych zbiornikach wodnych.
-

Nowoczesna technologia

Do wyboru jest kilka metod przeprowadzenia laserowej korekcji wady wzroku. Najnowsza z łagodnych, tzw. powierzchownych jest metoda EBK . Zabieg polega na zdjęciu nabłonka za pomocą specjalnego narzędzia, którym chirurg przygotowuje rogówkę na modelowanie laserem excimerowym MEL-80. Odseparowanie nabłonka jest bardzo precyzyjne, ta technika może być wykorzystywana u pacjentów z głęboko osadzonymi oczami, cienką rogówką czy oczekujących skrócenia czasu rekonwalescencji po zabiegu. Ta metoda gwarantuje, że głębsze warstwy rogówki pozostają nienaruszone – jest to niezwykle istotne dla rekonwalescencji i odległych efektów po zabiegu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: