WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usuwanie żylaków

16.10.2008, godz. 06:00
Laserowe usuwanie żylaków
foto: Brak agencji
Do niedawna jedyną metodą pozbycia się dużych żylaków była operacja, związana potem z długą rekonwalescencją. Teraz można je usunąć podczas krótkiego zabiegu i nazajutrz wrócić do pracy!

Widoczne żylaki ma co trzecia kobieta po 45. roku życia i co piąty mężczyzna. Szpecą nogi, ale przede wszystkim stanowią problem zdrowotny. Zaburzenia w przepływie krwi sprzyjają bowiem tworzeniu się zakrzepów i groźnemu zakrzepowemu zapaleniu żył (jego następstwem może być nawet zator tętnicy płucnej). Żylaki często prowadzą też do zapaleń tkanki podskórnej i rozwoju trudno gojących się owrzodzeń. Rozciągnięte ścianki żył są słabe, skóra nad nimi staje się cienka i napięta, więc nawet lekki uraz może spowodować ich pęknięcie. Ponadto żylakom na co dzień zwykle towarzyszą także "drobniejsze" dolegliwości: obrzęki, drętwienie i uczucie ciężkości nóg, kurcze i bóle łydek.

Zalety terapii laserowej

Nie sposób jej przecenić, zwłaszcza gdy trzeba zlikwidować duże żylaki. Metodą stosowaną do niedawna w takich przypadkach był głównie stripping. To poważna operacja przeprowadzana w pełnym znieczuleniu, podczas której nacina się i podwiązuje niewydolną żyłę w pachwinie i okolicy kolana, a następnie ją wyciąga. Wiąże się to z ryzykiem komplikacji (np. uboczne skutki narkozy, powstanie rozległych krwiaków), długą rekonwalescencją (ok. 2 tygodni), pozostaniem widocznych blizn. Dlatego świetną alternatywą dla strippingu jest laserowa terapia endożylna. Zabieg nie wymaga pobytu w szpitalu i nie jest bolesny: przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym (ale na życzenie pacjenta, który np. boi się wkłucia w żyłę, można zastosować znieczulenie ogólne). Trwa tylko 30–40 minut (z czego samo oddziaływanie światłem lasera zaledwie ok. 3 minut). Jeśli jest taka potrzeba, to podczas jednej sesji można zamknąć żyły w obu nogach. Po zabiegu pacjent pozostaje na obserwacji przez 15 minut, po czym może wrócić do domu, a następnego dnia do normalnych zajęć, unikając jedynie dużego wysiłku fizycznego. Już po ok. 8 dniach żylaki znikają bez śladu. Ryzyko komplikacji związanych z takim zabiegiem jest znikome. Są to przemijające przebarwienia skóry i łatwe do wyleczenia zapalenia żył powierzchownych – prawdopodobieństwo wystąpienia takich komplikacji wynosi 1 na 100 przypadków. Cena wykonania zabiegu na jednej nodze laserową metodą endożylną wynosi ok. 2,5 tys. zł, nie refunduje jej NFZ.

Więcej w poradnikzdrowie.pl

tagi: żylaki
autor: Katarzyna Bilska zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: