Fokus TV : Cristiano Ronaldo to prawdziwa machina strzelnicza!

2014-06-12 4:00

Za najszybszego piłkarza świata uważa się Portugalczyka Cristiano Ronaldo, który w biegu z piłką osiąga prędkość 33,6 km/h. Najszybszy człowiek świata, Usain Bolt, podczas biegu porusza się ze średnią prędkością 37,58 km/h. Ronaldo to prawdziwy fenomen!

Maratończyk, przebiegając dystans 42 195 metrów, wykonuje około 30 tys. kroków. Piłkarz, w trakcie meczu przebiega średnio 12 km, robiąc około 8600 kroków.

Stwierdzono naukowo, że na tor ruchu gracza składa się 25 procent marszu, 37 procent truchtu, 20 procent intensywnego biegu, 11 procent sprintu oraz 7 procent biegu tyłem.

Intensywnie "tlenować"

Przeciętny mężczyzna w wieku piłkarza, ale bez jego zacięcia, pochłania średnio 38-42 ml tlenu na kilogram ciała w ciągu minuty. Od piłkarza oczekuje się wydolności tlenowej na poziomie 68 ml. Dla porównania biegacz zużywa "w pracy" 75-80 ml tlenu/kg/min. Serce piłkarza uderza 160-170 razy na minutę, podczas gdy serce spacerowicza uderza 2,5 razy wolniej. W ciągu 90 minut zawodnik zużywa około 1150 kcal. energii. Za najszybszego piłkarza świata uważa się Portugalczyka Cristiano Ronaldo, który w biegu z piłką osiąga prędkość 33,6 km/h. Najszybszy człowiek świata, Usain Bolt, podczas biegu porusza się ze średnią prędkością 37,58 km/h.

Model z piłką u nogi

Modelowy piłkarz powinien mieć 178 cm. Powinien też potrafić sprostać kilku pomniejszym wymaganiom, jak powstanie z przysiadu z obciążeniem wynoszącym 150 procent masy ciała, 10-krotne podciągnięcie się na drążku, wyskok z miejsca na wysokość 65 cm czy przebiegnięcie 30 metrów z lotnego startu w ciągu 3,3 s.

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Zgubne skutki zderzeń

Ogłoszone w "New Scientist" wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Florydzkim pozbawiły piłkarzy aury tajemniczości. Wyjaśniono, dlaczego przeciętny piłkarz jest mniej inteligentny od przeciętnego sportowca innej dyscypliny, z wyłączeniem boksu. Winę za dowody na istnienie wspomnianej dysproporcji ponosi uderzanie głową piłki, która osiąga w locie prędkość 120 km/godz., wykonując 10 obrotów na sekundę. To może powodować różne negatywne skutki, ale na szczęście nie wszystkich to dotyka.

Czytaj: Fokus TV. Dlaczego umierają oceany i sawanny?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki