WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się ALERGIA. Mam uczulenie - co robić? [PORADY]

ALERGIA. Mam uczulenie - co robić? [PORADY]

11.04.2017, godz. 15:03
Alergia, katar
foto: Jupiterimages

Alergia bywa prawdziwą udręką dla cierpiącej na nią osoby. Alergie bywają różne - pokarmowa, na mleko, na kota, na roztocza, czyli kurz i oczywiście na pyłki, która pozbawia uczulonego radości z pięknych letnich dni. Masz uczulenie? Powiemy ci, co możesz z nim robić.

Jeżeli masz uczulenie i wiesz na co dokładnie, to warto po prostu unikać rzeczy, które cię uczulają. Jeśli jednak nie masz wyjścia, zapomnisz się lub po prostu nie wiesz, co powoduje reakcję alergiczną, oto kilka porad co zrobić, gdy zaatakuje alergia.

Przy uczuleniach skórnych (w postaci czerwonych plam, łuszczenia się skóry, swędzącej "pokrzywki" lub małych krostek) ulgę przynoszą maści, żele i kremy, często o właściwościach chłodzących dostępne w aptekach bez recepty.

Na te i inne alergie (pyłki, roztocza, pleśń, sierść) istnieją łagodniejsze leki w formie tabletek na uczulenie, dostępne w aptece bez recepty, lub silniejsze, które wskazuje lekarz i wypisuje na nie receptę. Na nagły silny atak uczuleniowy może pomóc wapno - najczęściej przyjmowane doustnie.

Istnieją również zioła, które charakteryzują się łagodzeniem objawów alergii - należą do nich przede wszystkim rumianek, pokrzywa, arnika oraz nawłoć. Przy stosowaniu ich należy być jednak ostrożnym, bo na zioła również można mieć uczulenie!

Szczególnie niebezpieczna jest alergia na jad owadów - w takich przypadkach często niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna! Nie można wtedy zwlekać z wybieraniem numeru alarmowego.

Jeżeli alergia wam szczególnie przeszkadza, to możecie pójść na odczulanie. Polega ono na stopniowym podawaniu alergikowi wzrastających, a następnie podtrzymujących dawek szczepionki zawierającej alergen, na który jest on uczulony. W przypadku alergii sezonowych, odczulanie wykonuje się poza sezonem! Alergie u dzieci często same przechodzą z wiekiem. Nie ma jednak na to żadnej reguły.

Zobacz: Alergia - co pyli? [KALENDARZ PYLEŃ 2017]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: