WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Masz częściową protezę? Dowiedz się jak dbać o higienę jamy ustnej

Masz częściową protezę? Dowiedz się jak dbać o higienę jamy ustnej

13.04.2017, godz. 00:00
uśmiech, usta, zęby
foto: EAST NEWS

Badania GSK pokazują, że na całym świecie więcej niż połowa (59%) użytkowników protez zębowych wciąż ma częściowe, własne uzębienie.1 Osoby takie powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Zapytaliśmy ekspertów o to, jakie są najważniejsze zasady, których powinny przestrzegać.

Protezy częściowe akrylowe lub szkieletowe stosuje się w celu uzupełnienia braków we własnym uzębieniu. Duża grupa osób użytkuje protezy ruchome, a jednocześnie posiada własne zęby. Jak w tym przypadku zadbać jednocześnie o protezę i własne zęby?

Regularne mycie zębów

Pierwszą i najważniejszą zasadą dbania o zęby, jest oczywiście ich szczotkowanie. O regularnym myciu (min. 2 razy dziennie przez około 2-5 minut) powinny pamiętać nie tylko osoby, które mają częściową protezę. Systematyczne szczotkowanie własnych zębów oraz uzupełnień protetycznych pozwoli pozbyć się resztek pokarmowych i zmniejszy ryzyko gromadzenia się bakterii i grzybów w jamie ustnej.

Odpowiednia szczoteczka

Warto pamiętać, że protezy zębowe są około dziesięć razy bardziej miękkie od szkliwa własnych zębów i przez to wymagają specjalnej pielęgnacji. Jakie szczoteczki będą odpowiednie dla osób z częściową protezą? – Najlepiej wybierać specjalne szczoteczki 2w1, które jednocześnie czyszczą protezę i własne zęby. Odpowiednia szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, aby nie zarysowywać protezy – mówi lek. stom. Ewa Ferendiuk.

Specjalne preparaty

Tradycyjne pasty do zębów zawierają składniki ścierające, które mogą uszkadzać uzupełnienia protetyczne. To z kolei zwiększa ryzyko namnażania drobnoustrojów, co doprowadza do stanów zapalnych błony śluzowej. Może też powodować m.in. nieświeży oddech. – Warto sięgać po pasty takie jak Corega 2w1, którą można czyścić zarówno własne zęby, jak i protezy. Ze względu na niski poziom abrazyjności, pastę tę można stosować bez obawy o to, że nasze protezy zostaną uszkodzone, a dzięki zawartości fluoru w paście chronimy także własne uzębienie – radzi dentystka.

Kontrola dentysty

Osoby użytkujące częściową protezę nie mogą również zapominać o okresowych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Lekarz oceni stan protezy i poinformuje, jeśli w jamie ustnej doszło do niepokojących zmian. Wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na pół roku. Ponadto warto pamiętać, że protezy ulegają zużyciu, dochodzi również do zaniku fizjologicznego tkanek, na których opiera się proteza, więc raz na pięć lat powinny zostać wymienione na nowe.

Nie zapominajmy, że odpowiednia higiena jest kluczem do zachowania dobrego stanu jamy ustnej, ale też samopoczucia. Psycholog Anna Kędzierska podkreśla, jak ważna jest świadomość, że proteza nie musi wpływać negatywnie na jakość naszego życia i zmieniać codziennych nawyków.

– Pamiętajmy, że dzięki odpowiedniej higienie, użytkowanie częściowej protezy nie będzie nas ograniczać, bo zapobiegniemy między innymi nieświeżemu oddechowi, a tym samym poczuciu skrępowania. Dzięki temu możemy robić to, co sprawia nam w życiu przyjemność – podsumowuje psycholog.

Źródło danych:
1. Data on file, GSK. Global Denture Care Segmentation Study, Kwiecień 2015

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: