WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się MATURA 2014: Matura ustna z języka polskiego. Przebieg egzaminu krok po kroku. Poznaj procedury CKE!

MATURA 2014: Matura ustna z języka polskiego. Przebieg egzaminu krok po kroku. Poznaj procedury CKE!

07.03.2014, godz. 16:09
egzamin, test, szokła,
foto:

Gdy nadchodzi dzień matury ustnej uczniowie drżą ze strachu, każdy jest zdenerwowany i o pomyłkę łatwo. Jeszcze gorzej jeśli komuś nie zadzwoni budzik i wpadnie spóźniony do sali, w której właśnie ktoś odpowiada! Co gorsza stres tak zżera, że i sale egzaminacyjne można pomylić. Jak wygląda matura ustna z polskiego? Podpowiadamy!

Na kilka dni przed maturą ustną szkoła informuje uczniów, do których komisji są przypisani i w których salach odbędzie się egzamin. A gdy już nadejdzie wyczekiwany dzień to:

1. Komisja sprawdza tożsamość ucznia, podesłanie podobnego do nas brata, siostry lub kumpla nie wchodzi w grę.

2. W sali może przebywać komisja i tylko jeden zdający, dopiero po jego wyjściu wchodzi kolejna osoba.

3. Uczeń może w czasie prezentacji swojego tematu korzystać z przygotowanych pomocy, czyli: planu ramowego prezentacji mieszczącego się na kartce A4 (zawierającego zarys pracy w punktach, najważniejsze zagadnienia i hasła; reprodukcji obrazów lub grafik, zdjęć, plakatów, fragmentów filmów itp.

Czytaj: MATURA 2014: Matura ustna z języka polskiego. Jak zgłosić temat prezentacji? Wytyczne CKE

4. Jedna osoba zdaje egzamin około 25 minut, w tym czasie ma przedstawić swój temat oraz odpowiedzieć na pytania komisji.

5. Część, w której uczeń prezentuje temat to maksymalnie 15 minut. Jeśli uczeń jako materiały pomocnicze przygotował np. nagrana muzykę lub fragment filmu, to czas trwania nagrań może mieć najwyżej 5 minut. Ale czas ten jest wliczony w czas przeznaczony na prezentację ucznia, a nie jest czasem dodatkowym.

6. Część, w której komisja zadaje zdającemu pytania to około 10 minut. Pytanie jakie zadaje komisja mogą dotyczyć tylko prezentowanego tematu i przekazanej wcześniej bibliografii.

Zobacz: Matura 2014 za pasem! Poznaj terminy egzaminu maturalnego

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: