WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Matura 2016. W co się ubrać na egzamin maturalny?

Matura 2016. W co się ubrać na egzamin maturalny?

21.04.2016, godz. 15:03
egzamin, uczeń, uczennica, szkoła, nauka, gimnazjum, matura, sprawdzian, test, książki
matura 2016, egzamin maturalny z polskiego foto: EAST NEWS

Przed młodzieżą kończącą liceum bardzo poważne wyzwanie - egzamin maturalny. To najważniejszy egzamin ze wszystkich, jakie mieli dotąd okazję zdawać i dlatego muszą się do niego dobrze przygotować, by zdać na dobrą ocenę i móc rozpocząć naukę na uczelni wyższej. Maturzyści zdają egzaminy ustne oraz pisemne. Egzamin ustny równa się z bezpośrednią konfrontacją z komisją egzaminacyjną, która będzie oceniała poziom przygotowania ucznia, jego wiedzę i umiejętność odpowiadania na ich - nieraz podchwytliwe pytania. Bardzo ważne jest więc, by podczas takiego spotkania licealiści prezentowali się perfekcyjnie! Czy wiecie w co powinniście być ubrani podczas egzaminów?

To dla Was wielki dzień i dlatego powinniście być ubrani odświętnie! Dlatego oczywiście nie wchodzą w grę żadnego rodzaju luźne bluzy, dżinsy ani sportowe buty. Typowa kolorystyka dla ubrania zwanego galowym to połączenie czerni lub granatu z bielą. Najczęściej w konfiguracji - biała koszula i ciemne spodnie albo spódnica, w przypadku stroju dziewczęcego. U chłopców najmilej widziany jest garnitur. Marynarka, biała koszula, dopasowane spodnie oraz krawat. Wszystko powinno wyglądać schludnie i porządnie: wyprane, uprasowane i starannie dobrane, tak, jakby wasz strój miał odzwierciedlić wasze przygotowanie i nastawienie do tego jakże istotnego egzaminu. Największym błędem jest dobranie butów sportowych do garnituru. Nie powinno się tego robić nigdy. Do eleganckiego stroju przynależy eleganckie obuwie i takie też młodzi mężczyźni powinni posiadać w szafach i założyć na egzamin. Jeśli chodzi o dodatki, polecamy je odstawić. Zostawcie sobie na nadgarstkach gustowne zegarki. Warto też pamiętać o odpowiednim ułożeniu włosów - jeśli na codzień lubicie zaszaleć i postawić je na żel, polecamy odpuścić sobie taką praktykę na czas tych kilku spotkań z komisją egzaminacyjną. Wybierzcie raczej jakieś ugładzone fryzury.

Dziewczyny mają więcej wariantów do wyboru, podobnie jak bywa na codzień. Nadal jednak wszystko powinno zostać zachowane w biało-ciemnej tonacji, bo to oznaka elegancji. Tak więc załóżcie na siebie skromną sukienkę - absolutnie nic wyzywającego! Krótkie miniówki, dekolty i odkryte plecy zostawcie sobie raczej na pomaturalne świętowanie. Podobnie jak wysokie obcasy i kolorową biżuterię. Sukienka powinna sięgać kolana i raczej zasłaniać ramiona. Możecie także założyć białą koszulę z elegancką spódnicą. Do tego, podobnie jak chłopcy, wymagane są eleganckie buty! Najlepiej na płaskiej podeszwie, ale jeśli już upieracie się przy obcasach, niech nie będą wysokie. Pięć entymetrów to jest górna granica. Dobierzcie do całego stroju rajstopy, cieliste lub czarne, ale nie zostawiajcie swoich nóg nagich. Jeśli chodzi o makijaż, zrezygnujcie z ciężkich czarnych kresek na powiekach i czerwieni na ustach. Postawcie na naturalny, delikatny makijaż. Lepiej nie szokować komisji tęczowymi cieniami ani ciężką biżuterią, którą także polecamy ograniczyć. Brzęczące ilości bransoletek nie tylko będą przeszkadzały podczas egzaminów, ale też spotkają się z niechęcią ze strony członków komisji. Podobnie jak radziliśmy chłopcom, dziewczynom również polecamy odpuścić fantazyjne uczesania. Włosy rozpuszczone luźno lub upięte w elegancki kucyk lub kok powinny nadać waszemu wyglądowi wystarczającego szyku.

Podsumowując: elegancja, czystość i schludność! To wasz klucz do odpowiedniego zaprezentowania się na egzaminie maturalnym. To wasz naprawdę wielki i ważny okres, więc warto dopieścić go w każdej możliwej kwestii. Nawet jeśli nie przepadacie za takimi oficjalnymi strojami, warto się poświęcić przez tych kilka dni, żeby nie zniechęcić do siebie swoim niechlujnym wyglądem.

Czytaj też: Matura 2016. Język polski. Co było w poprzednich latach?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: