WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Menopauza - objawy psychiczne, objawy fizyczne, zalecana dieta

Menopauza - objawy psychiczne, objawy fizyczne, zalecana dieta

29.01.2011, godz. 02:01
Czy zmieniać pracę przed emeryturą?
foto: Brak agencji

Powodem menopauzy jest stopniowe wygasanie czynności jajników (przestają w nich dojrzewać komórki jajowe) i spadek produkcji hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu). Pierwszy objaw to zmiana częstości i obfitości krwawień miesięcznych i uderzenia gorąca - te symptomy mogą pojawić się już na kilka lat przed menopauzą.

Okres przekwitania u każdej kobiety przebiega inaczej, jedne przechodzą go łagodnie, niemal niezauważalnie dla siebie i otoczenia, inne bardzo cierpią. Ważne jest odpowiednie podejście psychiczne, wsparcie w najbliższych, wytłumaczenie sobie, że co prawda kończy się pewien etap życia, ale jednocześnie zaczyna się nowy, który może być nie mniej szczęśliwy.

Nieprzyjemnym i uciążliwym dolegliwościom okresu przekwitania można zaradzić stosując odpowiednią dietę i środki farmakologiczne. Jedną z metod leczenia dolegliwości menopauzalnych jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), podawanie żeńskich hormonów płciowych w tabletkach doustnych, globulkach dopochwowych, zastrzykach co kilka miesięcy, plastrach. Największe korzyści przynosi rozpoczęcie HTZ we wczesnym okresie okołomenopauzalnym. Aby zapobiec późnym następstwom menopauzy takim jak rozwój osteoporozy czy chorób serca konieczne jest jej stosowanie przez co najmniej 5 lat. Bardzo istotne jest prowadzenie HTZ pod ścisłą kontrolą ginekologa-endokrynologa ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań (raka sutka, choroby zatorowo-zakrzepowej). Łagodzi ona objawy klimakteryczne (uderzenia gorąca, zlewne poty, zaburzenia nastroju), dolegliwości moczowo-płciowe, chroni przed osteoporozą i chorobami układu sercowo-naczyniowego, być może również zapobiega rozwojowi choroby Alzheimera.

Alternatywą dla HTZ są leki zwierające fitoestrogeny (substancje znajdujące się w niektórych roślinach, a działające podobnie, choć słabiej, jak estrogeny. Przynoszą ulgę zwłaszcza przy złym samopoczuciu i wahaniach nastroju), na bazie soji i innych strączkowych, czerwonej koniczyny, Cimicifuga Racemosa.

Psychiczne objawy menopauzy:

Zmienne nastroje, drażliwość, płaczliwość

Spadek zainteresowania życiem seksualnym

Bezsenność

Pogorszenie pamięci, kłopoty z koncentracją

Fizyczne objawy menopauzy:

Uderzenia gorąca, tak zwane wary (na ogół rozprzestrzeniające się od twarzy, wzdłuż klatki piersiowej na resztę ciała) i towarzyszące im dreszcze i zlewne poty, często występujące w nocy

Kołatanie serca

Suchość pochwy powodująca bolesność w czasie stosunków płciowych

Nawracające infekcje układu moczowego, nietrzymanie moczu

Zmiany skórne (suchość, zmarszczki, utrata jędrności), przerzedzenie włosów, zanik tkanki gruczołowej piersi i ich zwiotczenie

PANOWIE TEŻ PRZEKWITAJĄ

Przekwitanie dotyczy także mężczyzn, chociaż w ich organizmach zmiany zachodzą wolniej i są oni znacznie dłużej zdolni do prokreacji. Z wiekiem zmniejsza się wydzielanie przez jądra męskich hormonów płciowych (już po trzydziestce DHEA, kilka lat później hormonu wzrostu, a po pięćdziesiątym roku życia testosteronu). Objawy andropauzy są podobne do menopauzalnych: uderzenia gorąca, zlewne poty, kłopoty ze snem, drażliwość, nastroje depresyjne. Typowo męskie przypadłości to kłopoty z potencją i łagodny rozrost gruczołu krokowego (prostata).

Dieta w okresie okołomenopauzalnym

Dieta w okresie okołomenopauzalnym powinna być bogata w wapń, fitohormony, witaminy (zwłaszcza C, D, E i beta-karoten, czyli prowitaminę A). Zadbaj, aby jadłospis obfitował w mleko i jego przetwory (jogurt, maślanka, kefir), sery, tłuste ryby, ciemnozielone i czerwone warzywa, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, kasze), soję i inne warzywa strączkowe, owoce, oleje roślinne. Ogranicz cukier, słodycze, kawę, potrawy ciężkostrawne (unikaj smażenia, zwłaszcza w panierce, lepiej mięso i ryby piec albo dusić). Jeśli twoja aktywność fizyczna jest teraz mniejsza niż w młodości, staraj się utrzymać prawidłową wagę obniżając kaloryczność posiłków, rezygnując z bardzo tłustych dań.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: