To może być ZAWAŁ SERCA! Jakie są pierwsze objawy zawału? Jak reagować?

2014-11-21 14:37

Każdego roku rejestrowanych jest 100 tys zawałów. Jedna trzecia kończy się śmiercią. Rozległy zawał mięśnia sercowego przed trzydziestką nie jest już rzadkością. Te statystyki powinny nas skłonić do zapoznania się z pierwszymi niepokojącymi objawami. Szybka reakcja może uratować nam zycie.

Przyczyną zawału serca jest zamknięcie okna tętnicy wieńcowej przez skrzep krwi lub tzw. blaszkę miażdżycową. Krew, która nie może swobodnie płynąć do pewnej części serca, powoduje jego niedotlenienie i w  rezultacie martwicę.

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, często pierwsze objawy zawału mogą być mylone z zatruciem pokarmowym. Pojawiają się bowiem zimne poty, nudności, a nawet wymioty. Do tego jednak dochodzi ostry, utrzymujący się przez kilka minut ból w centralnej części klatki piersiowej, który utrudnia oddychanie. Ból zaczyna promieniować do barku (głównie lewego), rąk, karku, pleców i żuchwy. Skóra staje się blada, jednak usta i skóra pod paznokciami nabiera kolor intensywnie zasiniony.

Jak się uratować w czasie zawału, gdy jesteś sam?

Osoba, której serce zaczyna bić niemiarowo i zaczyna czuć omdlenie, powinna natychmiast wykręcić numer alarmowy. Do pełnego omdlenia pozostało jej około 10 sekund. Jeśli zachowa zdrowy rozsądek, przed omdleniem może uratować ją...kaszel.

Kaszel uruchamia przeponę, która kurcząc się i rozciągając uciska serce pozwalając na unormowanie jego pracy i przywrócenie krążenia. Ważny jest przy tym sposób, w jaki powinno się kasłać. Po głębokim wdechu mocno zakasłaj. Należy powtarzać czynność co 2 minuty, aby unormować bicie serca. Dzięki temu zyskasz kilka minut, które wystarcza na wezwanie pomocy. Należy ułożyć się w pozycji półleżącej, rozpiąć krępujące nas ubrania. Jeżeli istnieje możliwość, weź dwie tabletki aspiryny i dokładnie pogryź. Zawarty w nich kwas acetylosalicylowy zapobiega zlepianiu się płytek krwi i powstawaniu zakrzepów. Jednocześnie nie należy nic jeść, ani pić.

Zasady dotyczące pierwszej reakcji przy podejrzeniu zawału powinny dotyczyć przede wszystkim osób z nadciśnieniem, cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu, brakiem ruchu,  nadwagą, osoby palące i te nie robiące regularnych badań kontrolnych.

Zobacz też: Wojciech Pokora: Przeżyłem dwa zawały, ale mam serce jak dzwon!

W razie jakichkolwiek podejrzeń, wykręć numer alarmowy 112 lub 999.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki