WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Muzeum Folkwang w Essen

Muzeum Folkwang w Essen

07.11.2016, godz. 00:00
Muzeum Folkwang w Essen
foto:

Gdyby ktoś chciał stworzyć europejski ranking muzeów według ilości posiadanych przez nie obrazów impresjonistów, to Folkwang Museum w Essen przegra konfrontację i z Musee d'Orsay, i z Ermitażem i pewnie jeszcze z kilkoma innymi muzeami. Jeśli jednak za kryterium przyjąć jakość posiadanych dzieł, to z pewnością znajdzie się ono w ścisłej czołówce.

Koneser malarstwa znajdzie tam między innymi wspaniałą „Lizę z parasolką" Auguste'a Renoira, bodaj najlepszy, obok „Olimpii" portret Eduarda Maneta przedstawiający Jean'a-Baptiste'a Faure w kostiumie Hamleta, kapitalny „Kamieniołom Bibemus" Paula Cezanne'a oraz kilkadziesiąt innych wspaniałych dzieł van Gogha, Picassa, Moneta, Magritte'a, Ernsta, Chagalla, Kandinky'ego, Klee'go.... Wymieniać by można długo.

Wszystko zaczęło się na przełomie XIX i XX w. kiedy zamożny syn bankiera, 24-letni zaledwie Karl Ernst Osthaus z rozmachem zaczął kolekcjonować dzieła sztuki. Ot, kaprys dandysa z wyższych sfer, który nader szybo przerodził się w niemal profesjonalne zamiłowanie podparte wybornym gustem. To Osthaus w roku 1912 kupił „Barki na Renie", bodaj pierwsze dzieło van Gogha, które znalazło się w niemieckich muzeach.

Folkwang Museum przeżyło okrutną przygodę w dobie faszyzmu, kiedy funkcjonariusze III Rzeszy postanowili usunąć z jej zasobów dzieła „zdegenerowanej sztuki", takie jak obrazy Kandinsky'ego, Cezanne'a, Matisse'a i Picassa. Na szczęście po zakończeniu wojny część z nich udało się odzyskać.

Dzięki sponsorom muzeum zyskało nową siedzibę, której budowę rozpoczęto w roku 2007, a zakończono pod koniec 2009. Siedziba gotowa była zatem na obchody związane z wyborem Essen na Europejską Stolicę Kultury 2010.

Folkwang Museum specjalizuje się w sztuce XIX i XX w., ma w swoich zbiorach 600 obrazów, 280 rzeźb , 12 000 grafik i przeszło 50 000 zdjęć, których kolekcjonowanie rozpoczęto w roku 1958.

Do Folkwang Museum warto przyjechać aby zobaczyć:

- wystawę prac nominowanych na Międzynarodową Nagrodę Sztuki Medów „Nam June Paik Award",28 października 2016 – 8 stycznia 2017;
- wystawę „Das rebellische Bild" (Buntowniczy obraz) - o dynamicznym rozwoju niemieckiej fotografii w latach 80-tych, 9 grudnia 2016 – 19 lutego 2017 ;

- wystawę „Dancing with Myself. Autoportret i wynalezienie samego siebie. Dzieła z kolekcji Pinault.", która przedstawi, w jaki sposób artyści jako materiał pierwotny dla swoich dzieł używają własnego ciała i tożsamości. 7 października 2016 – 15 stycznia 2017.

Museum Folkwang
Museumsplatz 1
45128 Essen
Więcej informacji: www.museum-folkwang.de

Więcej informacji o turystyce w Zagłębiu Ruhry: www.ruhr-tourismus.de oraz w Niemczech: www.germany.travel

Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: