WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Na dobry sen - ciekawy pomysł na urządzenie sypialni

Na dobry sen - ciekawy pomysł na urządzenie sypialni

30.06.2010, godz. 02:00
Sypialnia
foto: Brak agencji

Jeśli właśnie zabierasz się do urządzania sypialni, wybierz z modnych trendów ten, który spełni twoje skryte marzenia. Przed snem jest na nie dobry czas.

Romantycznie, pałacowo, a może blisko natury? Każdy z tych stylów sprzyja odpoczynkowi i dobrym myślom. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów wystroju, warto sobie przypomnieć zasady planowania przestrzeni sypialni.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że lepiej się zasypia i wysypia, gdy hałas zza okien nie przeszkadza. Czasem warto nawet przestawić ściany, zmienić funkcję pomieszczeń, by sypialnia znalazła się od strony podwórka, a nie od ulicy. Nic też nie zakłóci wypoczynku w pokoju oddalonym od centrum domowego życia, gdzie słucha się muzyki czy ogląda telewizję. Jeśli więc to tylko możliwe, ulokuj sypialnięjak najdalej od pokoju dziennego.

Zastanawiasz się, gdzie postawić łóżko? Najważniejsze, by nie znajdowało się na linii drzwi - okno, bo przeciągi są nie tylko mało przyjemne, ale i szkodzą zdrowiu. A gdy się nie da inaczej? Umieść między łóżkiem i drzwiami parawan, komodę lub regał.

MEBLE DO SYPIALNI - sprawdź parametry techniczne i wybierz na Tuznajdziesz.pl>>>

Śpi się spokojniej - dowiodły tego badania - jeśli leżąc, widzimy drzwi. Nie musisz bowiem odwracać głowy, by sprawdzić, kto wchodzi do pokoju. To, czy ustawisz łóżko szczytem czy bokiem do ściany, a może na środku pomieszczenia, uzależnij od swoich potrzeb i odczuć. Podobno nieśmiali chętniej wybierają na miejsce do spania kąt pokoju, bardziej otwarci - środek. W sypialni małżeńskiej łóżko najlepiej ustawić tak, aby każdy miał do niego swobodny dostęp.

Trzeba także pamiętać, że nawet największego śpiocha wyrwie ze snu ostre poranne słońce. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, w oknach wychodzących na wschód załóż rolety, żaluzje lub gęste zasłony. Dzięki nim słoneczny budzik przestanie być natrętny.

Glamour

Główną rolę grają tu okazałe łoże z miękkim zagłówkiem i dodatki ze srebrnym lub złotym połyskiem. Rzeczy z blichtrem, w żadnym razie nie antyki. Ten styl nie ma w sobie nic z nobliwości minionych epok. Jest tylko zabawą w Wersal. W tej sypialni "barokową" lampę postawiono na lustrzanym stoliku-kubiku, który dodaje wnętrzu blasku. Ciekawy pomysł to także mieszanie tkanin w różne tradycyjne wzory (palmety, lilie) z gładkimi, ale koniecznie z połyskiem.

Blisko natury

Sypialnia "pod aniołami". Proste, typowe sprzęty pomalowane na biało wyglądają anielsko pięknie, ustawione na tle błękitnej ściany i jasnej drewnianej podłogi. Puszysty dywanik na podłodze sprawia, że całość nie wydaje się surowa. Jest niebieski, aby zrównoważyć kompozycyjnie kolor ściany. Gdy we wnętrzu przeważa biel, warto zróżnicować dla ożywienia jej odcienie na meblach, pościeli i drobiazgach.

Romantycznie

Do palety barw tego stylu oprócz różu należy mocniejszy amarant. Bardzo ożywia wnętrze. Zaledwie kilka rzeczy w tym kolorze, np. abażur, dywanik, pościel, pled, stworzy w nim ciepłą atmosferę. Więcej akcentów z powodu intensywności barwy mogłoby wprawić domowników nawet w rozdrażnienie. Ale skutecznie osłabisz ich moc dodatkiem bieli i odcieni kremu. A jeśli nie będziesz się z nimi dobrze czuć, bez dużych kosztów wymienisz dodatki na inne.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: