WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się O czym mówi twój wnuk? Słownik dla babci i dziadka

O czym mówi twój wnuk? Słownik dla babci i dziadka

05.11.2010, godz. 08:00
O czym mówi twój wnuk? Słownik dla babci i dziadka
foto: Brak agencji
Każde pokolenie ma swój własny język. Obecnie jednak nie tylko młodzieżowy żargon, ale także wysyp technicznych nowinek utrudniają porozumienie z wnukami. Nie daj się jednak odstawić na boczny tor. Zapoznaj się z naszym słownikiem i zaskocz całą rodzinę

 

Trudno zrozumieć młodych

Halina Sulewska (65 l.) z Moniek (woj. podlaskie) zarzeka się, że doskonale rozumie to, co mówi do niej wnuk Rafał (11 l.). Chłopiec zdradza jednak, że babcia nie ma pojęcia o telefonach komórkowych i komputerach. - Babcia nie wie, co to znaczy wysłać lub dostać SMS-a - śmieje się 11-latek, a pani Halina przyznaje z uśmiechem: - Przyszły takie czasy, że ciężko mi się w tym wszystkim połapać. Młodzi mówią szybko i skrótowo, a ja po prostu za nimi nie nadążam. Rafał, który trenuje lekkoatletykę, opowiadał mi kiedyś o swoim treningu. Słuchałam i kiwałam głową, ale tak naprawdę niewiele z tego pojęłam - kończy starsza pani.

Twoje wnuki opowiadają o czymś z fascynacją, a ty nie masz pojęcia o czym. Czujesz, że tracisz z nimi kontakt. Nie tylko ty, większość babć i dziadków nie rozumie języka młodych ani nazw nowych sprzętów elektronicznych, którymi pasjonują się nastolatki. W młodzieżowym języku, slangu dominują zapożyczenia z języka angielskiego oraz gwary informatycznej. I właśnie te słowa powodują, że dzisiejszy świat jest tak niepojęty dla większości seniorów, zwłaszcza że podobnym językiem mówi się również w telewizji i radiu. Nie zamartwiaj się jednak, że jesteś już z innej epoki. Ta dziwaczna nowomowa wcale nie jest taka trudna.

Nie musisz przecież uczyć się na pamięć poszczególnych wyrażeń. Dziadkowie, którzy próbują na siłę mówić młodzieżowym językiem, mogą wyglądać śmiesznie. Wystarczy, że zrozumiesz ukochanego wnuczka i będziesz z nim w stanie dyskutować.

Oto najpopularniejsze młodzieżowe wyrażenia:  Nowe technologie

 

- DVD (czyt. diwidi) - cyfrowy dysk wideo, czyli nośnik danych, na którym zapisuje się filmy. Niewielka srebrna płyta kompaktowa zastąpiła popularne w latach 90. kasety wideo. Można ją odtwarzać na specjalnym odtwarzaczu DVD, komputerze albo laptopie.

- EMPECZWÓRKA (odtwarzacz MP 4) - niewielki przenośny odtwarzacz muzyki, filmów i zdjęć, które można ściągnąć z Internetu albo przegrać z komputera.

- EMPETRÓJKA (odtwarzacz MP 3) - niewielki przenośny odtwarzacz muzyki, którą ściąga się z Internetu lub przegrywa z komputera.

- LAPTOP (inaczej notebook, czyt. notbuk) - przenośny komputer osobisty, umożliwiający między innymi korzystanie z Internetu, przeglądanie zdjęć, oglądanie filmów, słuchanie muzyki. Od komputera stacjonarnego różni się tym, że ma mniejszą pojemność pamięci.

- PLAY STATION (czyt. plej stejszyn) - urządzenie (tzw. konsola) do gier komputerowych. Można także oglądać na nim filmy oraz zdjęcia.

- PSP PORTABLE PLAY STATION (czyt. portejbol plej stejszyn) - modna przenośna konsola do gier komputerowych.

- SMARTPHONE (czyt. smartfon) - bardzo modne niewielkie wielofunkcyjne i przenośne urządzenie, służące między innymi do wykonywania rozmów telefonicznych, robienia zdjęć, oglądania filmów i słuchania muzyki. Charakteryzuje się tym, że nie ma przycisków, a obsługuje się go, dotykając palcami tzw. ekranu dotykowego.

Slang technologiczny

- CZATOWAĆ - brać udział w dyskusji w grupach dyskusyjnych (na tzw. forach), utworzonych w Internecie.

- FACEBOOK, NASZA KLASA, GADU GADU - popularne wśród młodzieży serwisy społecznościowe, czyli strony internetowe, na których użytkownicy dzielą się wiadomościami i zdjęciami.

- HAKER - osoba, która ma świetną wiedzę informatyczną, ale wykorzystuje ją, żeby wykradać tajne informacje, zabezpieczone hasłami.

- HOT SPOT - miejsce, gdzie można za darmo połączyć się z Internetem, korzystając z laptopa. Hot spoty można znaleźć np. w dużych galeriach handlowych.

- MAILOWAĆ - potocznie wysyłać maile, czyli listy, na pocztę internetową.

- NET - potocznie Internet.

- SERFOWAĆ PO SIECI - odwiedzać różne strony internetowe.

- SIECIOHOLIK - osoba uzależniona od internetu.

- ZALOGOWAĆ SIĘ - wejść na stronę internetową, na której trzeba podać hasło, np. na skrzynkę e-mailową.

Mowa potoczna

- ODJECHANY, WYPAS, WYPASIONY COOL (czyt. kul) - określenie czegoś bardzo fajnego.

- EMO - przedstawiciel subkultury młodzieżowej, który ubiera się na czarno, ma charakterystyczną fryzurę z grzywką i słucha posępnej muzyki rockowej.

- FUMFEL - przyjaciel, kolega.

- JAZDA, ODLOT - określenie stanu uniesienia (także po alkoholu i narkotykach), wydarzenia, które wprawiło w radość, albo rzeczy, która bardzo się spodobała.

- KOLNĄĆ - zadzwonić.

- KUMAĆ BAZĘ - rozumieć.

- LANSOWAĆ SIĘ (również lans, lanser) - obnosić się, np. z drogimi ubraniami, popisywać się, snobować.

- NARA, NARKA - zwrot pożegnalny, czyli do widzenia, do zobaczenia.

- NERD - kujon, czyli osoba, która dużo się uczy.

- OBCIACH - wstyd.

- SIEMANKO, WITKA - zwrot powitalny, czyli cześć, dzień dobry.

- SINGIEL - osoba, która nie jest w żadnym związku.

- TAPETA - makijaż.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: