WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Oczy pod specjalnym nadzorem

Oczy pod specjalnym nadzorem

24.08.2008, godz. 12:00
Gdy twoje dziecko źle widzi.

Jeśli twoje dziecko jest w wieku przedszkolnym, a lekarz okulista potwierdzi u niego wadę wzroku, to idealnym rozwiązaniem może się okazać przedszkole dla dzieci słabowidzących.

Warszawskie Przedszkole nr 245 dla Dzieci Słabowidzących "Sowy Mądrej Głowy" (ul. Pruszyńskiego 1; tel. 022 834-06-89; www.przedszkole245.waw.pl) zapewnia maluchom stałą, bezpłatną opiekę zatrudnionych w nim lekarza okulisty i ortoptysty. Ortoptysta według zaleceń okulisty w specjalnie wyposażonym gabinecie ćwiczy wzrok dziecka.

Dzieci w przedszkolu realizują dokładnie taki sam program wychowawczo-dydaktyczny, jak w każdym innym przedszkolu. Oferuje ono jednak ponadto mniej liczne grupy (10-12 dzieci), wysoko i specjalistycznie wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną (tyflopedagodzy, psycholog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej), metody i formy pracy dobrane do możliwości wzrokowych dzieci, a także szeroką gamę zajęć dodatkowych.

Przedszkole stwarza dzieciom z wadami wzroku odpowiednie warunki do bezpiecznej zabawy, zdobywania wiedzy i umiejętności oraz poprawy widzenia. Co ważne - wyręczy także rodziców w wizycie u okulisty i ortoptysty. Pracownicy przedszkola podkreślają, że u nich noszenie okularów czy zasłonki jest "w modzie" i nie wzbudza niezdrowej sensacji, a dzieci rozumieją, dlaczego muszą je nosić i nie buntują się przeciwko temu. Z pewnością sprzyja temu miła i serdeczna, przyjazna dzieciom atmosfera panująca w przedszkolu.

W przedszkolu dziecko przede wszystkim jest akceptowane takim, jakim jest. Ma prawo m.in. do spokoju i samotności, gdy tego potrzebuje, oraz snu i wypoczynku, gdy jest zmęczone, zdrowego pożywienia, profesjonalnej opieki i pomocy ze strony osób odpowiedzialnych i zaangażowanych. Oprócz stałych elementów dnia codziennego bardzo często w przedszkolu odbywają się teatrzyki, koncerty muzyczne i imprezy okolicznościowe (bale, festyny itp.).

Nie przegap niepokojących objawów

To może wskazywać na to, że dziecko ma problemy ze wzrokiem:

- mrużenie oczu,

- zezowanie,

- trzymanie zabawek, książeczek przy samym nosie,

- bóle głowy i oczu,

- oglądanie telewizji ze zbyt bliskiej odległości,

- niechęć do pracy z bliska (np. rysowanie),

- przekręcanie oczu, głowy (np. przy oglądaniu obrazków, telewizji),

- częste potykanie się o przedmioty, wpadanie na coś, obijanie się,

- nawracające zapalenie spojówek.

Zadbaj o oczy dziecka

- Zapewnij odpowiednie oświetlenie do prac wzrokowych (np. czytanie, rysowanie, układanie puzzli, klocków).

- Chroń oczy dziecka przed bezpośrednim działaniem słońca (czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV).

- Stosuj dietę zawierającą duże ilości witaminy E, C i beta-karoten.

- Ogranicz czas spędzany przed komputerem i telewizorem. Zadbaj też o zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu.

- Nie pozwól bawić się długimi ostrymi przedmiotami (patyki, nożyczki itp.).

- Nie pozwalaj na zabawę latarką laserową, fajerwerkami, aerozolami.

tagi: dzieci zdrowie
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: