WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Ogród z malwami

Ogród z malwami

06.08.2008, godz. 13:31
Malwy
foto: Brak agencji
W letnim ogrodzie nie może zabraknąć malw. Te piękne kwiaty można spotkać w prawie każdym wiejskim ogródku.

Malwa (prawoślaz) to roślina dwuletnia z rodziny ślazowatych Malvaceae pochodząca z Chin. W pierwszym roku wyrasta rozeta liści. Są one duże, mało ozdobne, dłoniasto-klapowane, szorstko owłosione. W roku następnym na każdej roślinie pojawiają się 2–4 ulistnione, szorstko owłosione pędy główne wysokości 60–250 cm. Pędy te na pewnej odległości od nasady są mniej lub bardziej rozgałęzione.

Kwitnie lipiec-wrzesień. Kwiatostany groniaste pojawiają się na pędach w drugim roku. Kwiaty pojedyncze lub pełne barwy białej, żółtej, różowej, czerwonej, purpurowej w różnych odcieniach, wyrastają po 1–2 z kątów górnych liści.

W uprawie znajdują się głównie mieszańce o kwiatach pełnych. Formy te dzielą się na 4 grupy:

I. Malwy pełne zwykłe – mają kwiaty, u których płatki zewnętrzne osadzone w jednym lub dwóch okółkach są dłuższe od wewnętrznych i otaczają jakby kryzą płatki środkowe ułożone gęsto i tworzące półkule. Rośliny niewysokie (do tej grupy zalicza się odmiany formy Compacta).

II. Malwy szkockie – mają kwiaty bardzo pełne, płatki zewnętrzne i wewnętrzne tej samej długości, ułożone półkoliście, zebrane w długie kwiatostany ostro zakończone. Rośliny wysokie.

III. Malwy Chater (Chater’s) – mają kwiaty pełne (niekiedy z „kryzą”), osadzone w długich, bardzo gęsto skupionych, tępo zakończonych kwiatostanach. Rośliny silnie rosnące.

IV. Malwy Alleghanies (Fimbriata flore pleno) – mają kwiaty o strzępiasto zakończonych brzegach płatków. Niekiedy płatki zewnętrzne są inaczej zabarwione niż wewnętrzne.

Wymaga gleby żyznej, głęboko uprawionej, niezbyt mokrej. W czasie suszy należy rośliny podlewać, gdyż ulegają rdzy. Jej początkowe objawy to niewielkie białawe brodawki na łodydze i spodzie liści, które z czasem brązowieją a na liściach powstają żółte i czerwonawe plamy. Liście takie brązowieją i zamierają. Jeśli pojawią się objawy rdzy liście natychmiast usunąć i spalić. Rośliny opryskać np. Saprolem. Najlepiej jednak nie czekać na pojawienie się choroby tylko już od początku maja, co około 2 tygodnie opryskać rośliny dwoma środkami na zmianę. W sumie powinno być około 4 oprysków. Po przekwitnięciu można ściąć rośliny tuż przy ziemi. Pojawią się wówczas odrosty, które w przyszłym roku zakwitną. Pamiętajmy jednak, że będzie to kwitnienie mniej okazałe niż w drugim roku.

Malwy sadzi się grupami na trawnikach, stasuje do uzupełniania rabat bylinowych, do sadzenia przy ścianach budynków i przy ogrodzeniach, zwłaszcza w ogrodach przydomowych.

Rozmnaża się z nasion wysiewanych w maju-czerwcu do zimowego inspektu lub na rozsadnik. Siewki wymagają pikowania, najlepiej do doniczek torfowo-ziemnych. Pod koniec lata rozsadę wysadza się na zagony w rozstawie 30 x 30 cm, na zimę lekko przykrywa. Wiosną rośliny przenosi się na miejsce stałe z dużą bryłą ziemi (tworzy korzenie palowe, rozrasta się bardzo silnie). Pędom kwiatowym należy zapewnić podpory.

autor: Redakcja Wymarzonyogrod.pl zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: