WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Oto ksiądz-robot. Wydrukuje Biblię i pobłogosławi wiernych [WIDEO]

Oto ksiądz-robot. Wydrukuje Biblię i pobłogosławi wiernych [WIDEO]

20.06.2017, godz. 11:10
Ksiądz robot
foto: YouTube

Błogosłowieństwo wygłaszane przez robota, a Biblia drukowana na życzenie - czy tak może wyglądać duszpasterstwo w przyszłości? Trudno rozsądzić, ale wiemy jedno - w Niemczech powstał właśnie robot, który pełni niektóre posługi jak księża. Poznajcie BlessU-2, "duszpasterza" z Wittenbergi.

Robot BlessU-2 potrafi błogosławić wiernych, odprawiać msze, drukować wersety Biblii. Zbudowany jest jak każdy człowiek, potrafi wykonywać gesty i porozumiewa w siedmiu językach (w tym także w języku polskim). Ksiądz-robot powstał z okazji 500-lecia reformacji w Niemczech. To właśnie wtedy Marcin Luter sprzeciwił się papieskiej władzy, przybił do drzwi katedry w Wittenberdze 95 tez, co dało początek nowego odłamu katolicyzmu.

Czy tak może wyglądać duszpasterstwo XXI wieku? Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie. - Nie chcemy zastępować księży robotami. Naszym celem jest skłonienie do debaty i skłonienie ludzi do zastanowienia, czy mogą być pobłogosławieni przez maszynę, czy też może niezbędny jest do tego człowiek - powiedział projektant robota, protestancki duchowny Stephan Krebs. Sądzicie, że ksiądz-robot już wkrótce może pomagać kapłanom w pełnieniu obowiązków?

ZOBACZ TEŻ: Zawód przyszłości: robot. Sprawdź, które branże są zagrożone

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: