WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Oxytree – szybko rosnące drzewo tlenowe i piękna ozdoba Twojego ogrodu

Oxytree – szybko rosnące drzewo tlenowe i piękna ozdoba Twojego ogrodu

08.06.2017, godz. 09:11
Oxytree
foto:

Marzysz o ogrodzie z prawdziwego zdarzenia? Chciałbyś stworzyć piękną zieloną przestrzeń w pobliżu własnego domu w łatwy i szybki sposób? Wybierz szybko rosnące drzewa Oxytree, dzięki którym osiągniesz oczekiwane efekty w zaskakująco krótkim czasie.

Oxytree to szybko rosnące drzewo, które pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno i od samego początku wzbudzało ogromne zainteresowanie. Pierwsze sadzonki Oxytree trafiły do Polski dwa lata temu. Od tamtej pory założonych zostało kilkadziesiąt plantacji, a ich liczba stale wzrasta. Oxytree to nie tylko plantacje – duża część sadzonek rośnie w ogródkach i na przydomowych działkach, gdzie stanowi oryginalną i piękną ozdobę.

Szybko rosnące drzewo to doskonała alternatywa dla tradycyjnych gatunków, na których wzrost trzeba czekać kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt lat. Oxytree w ciągu 6 lat potrafi osiągnąć 16 metrów wysokości, a wzrost nieprzycinanego drzewa może dochodzić nawet do 30 metrów! Szybko rosnące drzewa to nie tylko łatwy sposób na stworzenie pięknego ogrodu w niezwykle krótkim czasie. Oxytree to także sposób na wykorzystanie nieużytków i przydomowych gruntów, na których mamy do czynienia z glebą gorszej klasy.

Drzewo tlenowe – połączenie przyjemnego z pożytecznym

Oxytree to przede wszystkim drzewo tlenowe, które dzięki dużej absorpcji dwutlenku węgla produkuje do 10 razy więcej tlenu niż rodzime gatunki drzew liściastych. W porównaniu z dębem, bukiem czy akacją, które są w stanie pochłonąć od 7 do 11 ton dwutlenku węgla rocznie, Oxytree „pożera" rocznie aż 111 ton szkodliwego CO2! Sadząc Oxytree w pobliżu swojego domostwa poprawiasz jakość powietrza, którym oddychasz Ty i Twoi najbliżsi. Swoją wyjątkową umiejętność Oxytree zawdzięcza ogromnym liściom, dzięki którym lepiej chłonie szkodliwą substancję z atmosfery. Wielkość liści Oxytree jest naprawdę imponująca – ich średnica może wynieść nawet 1 m. Dodatkowo, stanowią one element zacieniający duże przestrzenie – dzięki nim stworzymy obszar w pobliżu drzewa, gdzie będziemy mogli schronić się przed szkodliwym działaniem ostrego letniego słońca. Oxytree to nie tylko piękne, szybko rosnące drzewo, ale i pożyteczna roślina, robiąca tyle dobrego, co kilka drzew jednocześnie.

Oxytree w każdym zakątku Polski

Najwięcej Oxytree znajdziemy obecnie w województwie mazowieckim. To właśnie tu, jako jeden z pierwszych zaczął uprawiać je pan Marek Wierzbicki – rolnik z miejscowości Stara Zblicha. Początkowo sceptycznie nastawiony do uprawy tego rodzaju drzew, postanowił posadzić kilka sztuk Oxytree na próbę. Pan Marek celowo wybrał piaszczysty, nieużytkowany grunt, na którym nie planował już nic uprawiać. Szybko okazało się, że Oxytree bardzo dobrze poradziły sobie z trudnymi warunkami glebowymi i przystosowały do północno-wschodniego klimatu województwa mazowieckiego. Drzewa nie tylko pięknie urosły, ale i bezproblemowo przezimowały, co było dla pana Marka sygnałem, że uprawa szybko rosnących drzew ma ogromny potencjał. W tym roku postanowił powiększyć swoją plantację do 1 ha, dosadzając kolejne 400 drzew.

Oxytree znajdziemy również i w południowej części Polski. Właścicielką jednego z nich jest mieszkanka Krakowa, pani Anna Rejdych. Pani Ania swoje drzewo posadziła w zeszłym roku przed domem. Traktując je jako drzewo typowo ozdobne stosowała podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak podlewanie i nawożenie. Po dwóch miesiącach od posadzenia Oxytree osiągnęło już 1,5 m wysokości, a jego rozłożyste liście osiągnęły imponującą wielkość. Dziś, po roku od posadzenia, pani Ania jest właścicielką ponad 2-metrowego drzewa.

– Cenię Oxytree przede wszystkim za to, że jest łatwe w uprawie. Ponieważ dużo pracuję, nie jestem w stanie poświęcać mu tak dużej uwagi. Cieszę się, że już rok po posadzeniu mam obok domu drzewo, które pięknie zdobi mój ogród, a na wzrost którego nie musiałam czekać latami.

Co należy zrobić, aby posadzić Oxytree?

Łatwe i przyjemne w prowadzeniu drzewo należy traktować tak, jak inne rośliny uprawne. Sadzenie Oxytree powinno odbywać się w momencie ustania wiosennych przymrozków, które mogą zagrozić młodej sadzonce. Projektując swój nowy ogród bądź wzbogacając istniejący już o szybko rosnące Oxytree, należy pamiętać o przestrzeni dla drzewa. Korona dorosłego Oxytree może mieć nawet 10 metrów średnicy. Jeżeli chodzi o teren – Oxytree są równie mało wymagające. Mogą rosnąć na piaskach, ugorach i nieużytkach. Przed posadzeniem warto jednak zwrócić uwagę na glebę, na której mają rosnąć nasze Oxytree. Aby drzewo rozwijało się prawidłowo, pH gleby powinno mieścić się w zakresie 5,5-8,9. Oxytree przystosowane jest zarówno do niskich (-25°C), jak i do wysokich temperatur (+45°C), dlatego stosując się do wymienionych powyżej warunków możemy być pewni, że będziemy mieć w swoim ogrodzie nie tylko piękne, ale i odporne drzewo.

Oxytree – wyjątkowa ozdoba Twojego ogrodu

Szybko rosnące Oxytree to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli ogródków, którzy w krótkim czasie chcą osiągnąć oczekiwane efekty. Oxytree to także sposób na wykorzystanie nieużytków i odpowiedź na potrzeby zapracowanych miłośników zieleni. W ciągu zaledwie kilku miesięcy otrzymać możemy piękne, 3-metrowe drzewo, którego ogromne liście dają przyjemny cień, a sama roślina stanowić będzie wyjątkową ozdobę naszego ogrodu. Przyciągająca uwagę, zachwycająca pięknymi, fioletowo-białymi kwiatami roślina doskonale wpisuje się w potrzeby każdego miłośnika ogrodu.

www.oxytree.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: