WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Podwyższone ciśnienie - jaka jest norma, ile to za dużo

Podwyższone ciśnienie - jaka jest norma, ile to za dużo

31.01.2011, godz. 02:26
Miej ciśnienie pod kontrolą
foto: Brak agencji

Boli cię głowa? Dzwoni w uszach? Serce bije jak oszalałe? Zmierz ciśnienie. Łagodne i umiarkowane nadciśnienie (wartości mieszczą się w granicach 140 -149/90-104 mmHg) początkowo może być leczone przez zmianę stylu życia. Gdy zmiana stylu życia nie wystarcza lub gdy nadciśnienie ma charakter ciężki lub umiarkowany, z wartościami powyżej 160/105, zalecane są leki obniżające ciśnienie.

Nie ma jednego leku idealnego dla każdego, ale na szczęście przy tak dużym ich wyborze lekarz może dobrać ten najlepszy. A leczenie można prowadzić, wykorzystując jeden lub kilka preparatów. Mogą to być leki z grupy tzw. diuretyków, czyli leków moczopędnych, które działają poprzez zwiększenie wydalania sodu i wody z organizmu przez nerki. W rezultacie zmniejsza się całkowita objętość krążącej krwi.

Mogą to być także leki z grupy beta-adrenolityków, potocznie nazywane beta-blokerami. Obniżają one ciśnienie krwi poprzez zwolnienie akcji serca i zmniejszenie ilości krwi, wyrzucanej podczas każdego skurczu serca.

Mogą to być również inhibitory, które w rezultacie działają rozszerzająco na naczynia krwionośne.

Jest też wiele innych leków, np. zmniejszających impulsy płynące z mózgu czy też hamujących wydzielanie hormonów podwyższających ciśnienie.

Uwaga

- Jeśli palisz, przestań od zaraz. Unikaj również biernego palenia.
- Zmniejsz nadwagę. Dodatkowe kilogramy nie powinny przekraczać więcej niż 15 proc. wagi należnej.
- Unikaj napojów alkoholowych, chyba że okazjonalnie kieliszek czerwonego wytrawnego wina.

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli leki obniżające ciśnienie wywołują takie objawy jak ciągłe zmęczenie, zawroty głowy, impotencja, skłonność do depresji. Mogą być źle dobrane.

autor: Bożena Stasiak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: