WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Port śródlądowy w Duisburgu

Port śródlądowy w Duisburgu

07.11.2016, godz. 00:00
Port śródlądowy w Duisburgu
foto:

Duisburg prawa miejskie uzyskał stosunkowo późno, bo dopiero w II połowie XIII w., ale wyjątkowe położenie tego grodu, w centrum Westfalii nad Renem, sprawiało, że już w wieku X rozwijał się tu ożywiony handel. „Duisbruch" (tak brzmiała stara nazwa tego miejsca) należał do najważniejszych centrów kraju, a ślady tej historii można dziś spotkać na nadreńskiej starówce. Przed wszystkim jednak, Duisburg stał się sławny dzięki temu, że był i jest do dzisiaj, największym portem śródlądowym na świecie. Portem, który stracił już nieco ze swych dawnych funkcji i wyglądu, ale zyskał wiele nowych. Bo dla współczesnego Duisburga, miasta liczącego ok. 460 tys. mieszkańców, mniej ważna jest dziś suma przeładunków węgla i stali, a znacznie bardziej istotne działanie miejscowego uniwersytetu i współpracujących z nim firm, które stały się kuźniami nowoczesnych technologii.

Przybywającym do miasta i portu od razu rzuca się w oczy zespół „Five Boats", pięciu przeszklonych 6-piętrowych biurowców, które w roku 2004 stanęły nad brzegiem Renu. To stąd rusza się na spacer przez Koenigstrasse do placu Króla Henryka, gdzie stoi sześć fontann będących jednocześnie rzeźbami.

W roku 2010 Duisburg stał się Portem Stolicą Kultury i jest z tego miana dumny do dzisiaj. Są dwie kategorie ludzi, którzy zakochają się w tym mieście z pewnością.

Pierwsza to dzieci, które zaprowadzone do Muzeum Dziecięcego Explorado, nie dają się stamtąd wyprowadzić godzinami. Dzieci kochają także duisburskie zoo, z najnowocześniejszym delfinarium w Niemczech (2 miliony litrów wody morskiej), wybiegiem dla niedźwiadków koala i mnóstwem innych atrakcji (ponad 2000 zwierząt, 280 gatunków).

Druga kategoria – to kandydaci na małżonków. W duisburskiej dzielnicy Marxloh, znajduje się „najbardziej romantyczna ulica w Europie". Nazywa się Weseler Strasse i znajduje się przy niej 50 salonów ślubnych. Ilości sukien dla panien młodych nie da się tu policzyć. Co więcej – zakup ślubnego ekwipunku w tym miejscu podobno gwarantuje, że zawarty związek będzie wyjątkowo trwały więc na zakupy przyjeżdżają tu zakochani z całych Niemiec.

Na brak atrakcji nie będą narzekać też miłośnicy sztuki (świetne Muzeum Sztuki Nowoczesnej Küppersmühle) oraz fani architektury poprzemysłowej (koniecznie odwiedźcie Park Duisburg-Nord!). Z północy Duisburga musicie przemieścić się po południu na jego południowe obrzeża, gdzie stoi współczesny symbol miasta – instalacja Tiger und Turtl. Ścieżka spacerowa o długości 2,7 km prowadzi na szczyt wzgórza Heinrich-Hildebrand-Höhe w Angerpark. Po wykonanej ze stali i cynku rzeźbie w formie toru saneczkowego można chodzić. Krajobraz najpiękniejszy jest w świetle zachodzącego słońca. Tiger und Turtl („Tygrys i Żółw") wspaniale wygląda także w nocy z piękną iluminacją.

Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych Zagłębia Ruhry: www.ruhr-tourismus.de oraz całych Niemiec: www.germany.travel .

 

.............

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: