Pozbądź się zbędnych kilogramów przed urlopem

2010-06-18 4:00

Skąpane w słońcu plaże, nadmorskie promenady - oczami wyobraźni sięgamy już wytęsknionych letnich krajobrazów. Przed nami czas lekkich i skąpych ubrań, a więc czas prezentowania naszych wdzięków całemu światu. To ostatni dzwonek, by jeszcze przed wakacjami zrzucić nieco zbędnego tłuszczyku. Liczy się każdy stracony kilogram

Najlepszym sposobem na schudnięcie jest połączenie sporej dawki ruchu z odpowiednią dietą, wzbogaconą dostępnymi na rynku preparatami zawierającymi elementy niezbędne dla naszej urody. Nie pozostanie to zresztą bez wpływu na polepszenie naszego stanu zdrowia oraz samopoczucia.

Bez ruchu się nie obejdzie. To podstawa. Tuż po przebudzeniu poświęć 5-10 minut na rozruszanie ciała. Najlepsza jest gimnastyka przy otwartym oknie połączona z głębokimi oddechami. W ciągu dnia szukaj okazji, żeby pospacerować, pochodzić po schodach, podbiec. W sumie powinno ci się zebrać tego nie mniej niż 30-45 min. Wieczorem wybierz się na spacer, który powinien trwać nie krócej niż 20 min.

Nie od dziś wiadomo, że uroda i zdrowie idą ze sobą w parze. Osoba zdrowa ma z reguły dobre samopoczucie, co rzutuje na jej wygląd. Nic dziwnego, że także o tej porze roku coraz częściej skłonni jesteśmy zaglądać do aptek nie tylko po leki, ale i kosmetyki czy suplementy diety.

Korzystając z gotowych wspomagających preparatów - np. witaminowych, pamiętaj, że zapotrzebowanie na witaminy nie jest takie samo u każdego (to samo zresztą dotyczy minerałów). Zależy m.in. od wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy, pory roku. Nie zapominajmy więc, że każdy człowiek jest inny. To, co pomogło koleżance pozbyć się zbędnych kilogramów, wcale nie musi okazać się skuteczne w twoim przypadku (różnice mogą dotyczyć nie tylko samych metod czy środków, preparatów itd., ale i np. sposobu ich przyjmowania czy dawkowania). Dlatego zdrowe i skuteczne chudnięcie powinno odbywać się pod okiem dyplomowanego dietetyka po uprzednim przeprowadzeniu kompleksowych badań.

Komponując swoją dietę, trzeba pamiętać o tym, by kontrolować porcje. Najlepiej jeść pięć małych posiłków dziennie. Wtedy następuje dobre rozdzielenie dziennych dawek kalorii. Warto planować swoje posiłki i jeść co trzy godziny.

Otyłość - potężny problem

Dawno już stwierdzono, że otyłość zwiększa ryzyko zapadania na różnego rodzaju choroby. Najczęściej mówi się o chorobach układu krążenia czy cukrzycy. Jednak to nie wszystko. Jej efektem może być też bezdech senny, nowotwory, zapalenie kości stawów i kości.

Według medycznej definicji, otyłość to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest tak duże, że przekracza fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne organizmu. O otyłości mówimy wtedy, gdy tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20 proc. całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25 proc. u kobiet.

Niestety, problem ten dotyczy znacznej części społeczeństwa. Sprzyja temu nasz siedzący tryb życia i nieodpowiednia dieta. Siedzimy w pracy, w samochodzie, gdy wracamy do domu, wieczorem przed telewizorem. Do tego jesteśmy kuszeni ułatwieniami w życiu - np. gotowymi potrawami czy urządzeniami wyręczającymi nas w wykonywaniu nawet prostych czynności. Nie ruszamy się. To wszystko sprzyja temu, że nasz organizm otrzymuje więcej kalorii niż jest w stanie ich spalić.

Żeby zrzucić zbędne kilogramy, wyglądać bardziej atrakcyjnie i przede wszystkim być zdrowszym, trzeba zacząć od zmiany trybu życia i diety. W jedzeniu podstawą jest regularność. Nie trzeba się koniecznie przerzucać na jedzenie samej zieleniny. Ważne jest, żeby jeść regularnie. Istotne jest to, by po posiłku nie czuć nigdy pełnej sytości. Warto też zmienić tryb życia. Jeżeli nie mamy czasu czy pieniędzy na zapisywanie się na siłownię, czy do jakiejś sekcji sportowej, odbywajmy przynajmniej spacery.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki