WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Prostata męski problem

Prostata męski problem

29.10.2010, godz. 05:00
Prostata męski problem
foto: Brak agencji
Przerost gruczołu krokowego (prostaty) to częsta dolegliwość panów w wieku dojrzałym. Cierpi na nią co najmniej połowa mężczyzn po „50” i ponad 70 proc. mężczyzn po „60”.

Choroba jest związana z procesem starzenia i zaburzeniami hormonalnymi. Dochodzi do rozrostu komórek podścieliska gruczołu krokowego, a to z kolei prowadzi do jego przerostu i zwężenia drogi odpływu moczu. Objawy to częste oddawanie moczu, gwałtowne parcie na pęcherz, wyciekanie moczu kropelkami w końcowej fazie, słaby strumień moczu i silne bóle w dole brzucha.

Ppierwszych objawów absolutnie lekceważyć nie wolno. Dolegliwości mogą tak się nasilić, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Leczenie łagodnego przerostu polega na stosowaniu preparatów hormonalnych. Kurację wspomagającą stanowią leki roślinne wykazujące działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Preparaty te obniżają napięcie mięśni gładkich pęcherza moczowego i cewki oraz pobudzają regenerację nabłonka gruczołu krokowego. Przynoszą one poprawę u ok. 60-80 proc. Leczenie zabiegowe wskazane jest przy nawracającym zatrzymaniu moczu, nawracającym krwiomoczu, przy powtarzającym się zakażeniu układu moczowego.

Aby oddalić prawdopodobieństwo pojawienia się przerostu prostaty, trzeba prowadzić zdrowy styl życia, zadbać o zdrową dietę i prowadzić umiarkowaną aktywność fizyczną. Do diety trzeba wprowadzić soję, cieciorkę, bób, fasolę, groch, pestki dyni, słonecznika i sezam. Zawarte w nich tzw. fitoestrole łagodzą stany zapalne.

autor: Bożena Stasiak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: