WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Rdestówka Auberta

23.02.2009, godz. 15:00
Rdestówka Auberta
foto: Brak agencji
Rdestówka Auberta (dawniej znana pod nazwą rdest Auberta) to pnącze z rodziny rdestowatych Polygonaceae, w stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach i Tybecie.

Dorasta do wysokości 10 m, wspina się lewoskrętnie wokół podpór. Rozrasta się na szerokość 5–8 m. Jest najsilniej rosnącym pnączem, roczne przyrosty pędów mogą dochodzić do 6 m długości. Liście nieduże, oszczepowate, zielone, opadają jesienią po silniejszych przymrozkach. Młode pędy są czerwone, a liście są zielone aż do mrozów, przemarznięte opadają.

Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty drobne, białe ale bardzo liczne.

Nie ma dużych wymagań co do gleby. Toleruje gleby ubogie oraz suszę, ale na żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach znacznie szybciej rośnie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, może rosnąć w półcieniu, ale wtedy słabiej kwitnie.
Wrażliwy na niskie temperatury i w mroźniejsze zimy może przemarzać, lecz na wiosnę szybko odrasta.

Stosowany do obsadzania budynków i wysokich ogrodzeń, ale nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach o mocnej konstrukcji. Bardzo szybko zarasta podpory, jest nawet nadmiernie ekspansywny. Można go swobodnie przycinać jak tylko nadmiernie się rozrośnie i zacznie zagłuszać inne rośliny. Nadaje się szczególnie jako roślina osłonowa chroniąca przed hałasem w aglomeracjach miejskich i przy drogach. Roślinę tę można także uprawiać w dużych donicach i skrzyniach na tarasach i balkonach.

autor: Redakcja Wymarzonyogrod.pl zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: