WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Sekrety Zdrowia i Urody. Gardłowa sprawa

Sekrety Zdrowia i Urody. Gardłowa sprawa

30.11.2016, godz. 13:06
Sekrety Zdrowia
Sekrety Zdrowia foto: SHUTTERSTOCK

Zmienna pogoda, brak słońca i chłód sprzyjają infekcjom gardła. Nie wolno ich lekceważyć, bo mogą się rozwinąć i zaatakować zatoki przynosowe, migdałki podniebienne oraz ucho środkowe.

Zapalenie gardła rzadko pojawia się samo, zwykle jest jednym z wielu objawów infekcji. Mamy trudności w przełykaniu, czujemy, suchość, pieczenie i drapanie w gardle, boli podczas mówienia, mamy chrypkę, a błona śluzowa jest obrzęknięta i przekrwiona. Dlaczego wirusy atakują właśnie gardło? Bo tutaj krzyżują się szlaki zarówno powietrza z układu oddechowego, jak i pokarmów oraz płynów z układu pokarmowego. Gardło jest więc narażone na działanie wyjątkowo dużej liczby drobnoustrojów, stąd tak łatwo o jego zapalenie.

Zapalenie czy angina?

U dorosłych w 90 procentach przypadków zapalenie gardła jest wywołane przez wirusy. U dzieci – w 70 procentach. Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła, które możemy leczyć lekami bez recepty, od anginy? Najlepiej, by zrobił to lekarz, ale my także możemy dokładnie i w dobrym świetle obejrzeć swoje gardło. Kiedy zobaczymy zaczerwienioną błonę śluzową gardła oraz rozpulchnione i przekrwione migdałki, a gorączka nie rośnie nam powyżej 38º C, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z infekcją wirusową. Jeżeli jednak błona śluzowa gardła ma bardzo ciemne, malinowe zabarwienie, migdałki są przekrwione i z kremowobiałym nalotem, a na języku osiada szary nalot – to najprawdopodobniej chorujemy na bakteryjne zapalenie gardła, czyli anginę. Jeżeli objawom towarzyszy gorączka powyżej 38,5º C, to jest to prawie pewne. Jednak ostateczną odpowiedź może dać dopiero badanie wymazu z gardła. Anginę leczy się antybiotykami.

Najważniejsze odkażanie

O ile z anginą musimy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, o tyle wirusowe zapalenie gardła możemy spróbować leczyć sami. Przy zapaleniu gardła pomocne są tabletki do ssania, które z jednej strony działają dezynfekująco, z drugiej powlekają wysuszoną błonę śluzową gardła ochronną warstwą. Jeszcze lepsze są spraye, które dzięki odpowiedniemu aplikatorowi kierują lek dokładnie na chore miejsce. Bardzo ważne jest płukanie gardła odkażającymi płynami lub roztworem sody oczyszczonej oraz łagodzącym i powlekającym błony śluzowe naparem z siemienia lnianego. Przy zapaleniu gardła odkażająco działają także napary z ziół: szałwii, tymianku, rumianku i mięty pieprzowej. W leczeniu zapalenia gardła dobrze jest także sięgnąć po leki przeciwzapalne z ibuprofenem.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: