WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Skąd biorą się krosty i pryszcze - sprawdź gdzie mogą czaić się bakterie

Skąd biorą się krosty i pryszcze - sprawdź gdzie mogą czaić się bakterie

20.10.2011, godz. 17:30
Skąd się biorą krosty i pryszcze
foto: EAST NEWS

O cerę dbamy codziennie: używamy różnych kosmetyków do mycia twarzy, malujemy się codziennie rano, robimy maseczki i pielęgnujemy skórę specjalnymi tonikami. Mimo to czasem wyskakują pryszcze lub krosty. Skąd się biorą? Przypatrzmy się lepiej naszemu najbliższemu otoczeniu, m.in. kosmetykom i przyborom do makijażu.

Nasza cera codziennie narażona jest na kontakt z bakeriami. Mimo tego, ze dbamy o nią, codziennie starannie myjemy, tonizujemy, czasem pojawiają się na niej krosty i pryszcze. Dlaczego?

Bakterie czaić się mogą bardzo blisko. Najlepiej zwrócić uwagę na rzeczy z naszego codziennego otoczenia:

- przybory do makijażu - pędzelki i gąbki, którymi nakładamy puder i podkład powinny być czyste. Gdy dłużej ich nie czyścimy osiada na nich kurz, osiada nasz naskórek, wnikają łój i sebum z naszej twarzy. W takim towarzystwie łatwo o namnażanie się bakterii.
Pędzelki i gabeczki należy myć raz w miesiącu wodą i mydłem w płynie. Nie trzeba stosować żadnych specjalnych preparatów.

- brudne ręce - pamiętajmy, że w ciągu dnia nie zawsze mamy możliwość dokładnego umycia rąk. Nie każdy potrafi powstrzymać się od dotykania swojej twarzy, a dotykając jej brudnymi rękami roznosimy bakterie. Drapanie lub wyciskanie krostek w toalecie w szkole lub w pracy jest niedopuszczalne. Tym sposobem tylko rozniesiemy bakterie na naszej twarzy.

- telefon komórkowy - to urządzenie nie tylko do porozumiewania się ze znajomymi, ale także do przenoszenia bakerii z rąk na twarz. Przykładając słuchawkę do ucha często dotykamy też policzka i na telefonie zostawiamy ślady pudru. Dodatkowo nosząc telefon w kieszeni spodni pozwalamy na namnażanie się bakterii i drobnoustrojów w ciepłym miejscu. Dobrze jest czyścić telefon specjalnymi chusteczkami antybakteryjnymi.

- pościel - jak czytamy w portalu stylistka.pl, drobnoustroje mogą czaić się również na naszej pościeli. Wycierając twarz w poduszkę zostawiamy na niej nasz pot, ślady kosmetyków do pielęgnacji włosów i twarzy (kremy, odżywki, balsamy), resztki łuszczącego się naskórka. To wszystko to pożywka dla bakterii, które namnażają się i w nocy, gdy śpimy w ciepłej pościeli atakują cerę.

autor: oprac. Emilia Wiśniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: