Skąd się bierze angina

2012-01-30 3:00

Trudności z przełykaniem, potem kłujący ból i wysoka gorączka - to pierwsze objawy zapalenia gardła popularnie zwanego anginą.

Migdałki stanowią część układu obronnego organizmu. Zatrzymują bakterie i wirusy docierające przez nos i gardło. Ale kiedy organizm już jest osłabiony, ta obrona nie wystarcza, migdałki sobie nie radzą i zmieniają się zapalnie.

Zapalenie gardła przenoszone jest drogą kropelkową. A to znaczy, że można się nim zarazić, stykając się z chorym, a nawet... dotykając tych samych rzeczy co on.

Chorobę wywołują bakterie ze szczepu paciorkowców. Są one dość zjadliwe i szybko powodują nasilanie się objawów. Zaczerwienienie, rozpulchnienie migdałków w ciągu 48 godzin może doprowadzić do niedrożności gardła i pojawienia się w nim masywnych śluzowo-ropnych nalotów.

Nie zawsze antybiotyki

Bakteryjne (paciorkowcowe) zapalenie gardła wymaga podania antybiotyków. Jeśli jednak zapalenie ma charakter wirusowy, okażą się nieskuteczne. W tym przypadku choroba ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Wirusowe zapalenie migdałków leczy się podobnie jak infekcje przeziębieniowe - ogólnie dostępnymi niesterydowymi środkami przeciwzapalnymi oraz płukankami.

W razie częstych nawrotów zapalenia migdałków, utrzymywania się stanu przewlekłego lub ropnia okołomigdałkowego konieczne może się okazać chirurgiczne usunięcie migdałków. Zabieg ten, zwany tonsilektomią, wykonywano kiedyś u wszystkich dzieci, które przebyły tę chorobę. Dziś jest on zalecany jedynie w szczególnych przypadkach.

To groźna choroba

Tego schorzenia nie wolno lekceważyć. Nieleczone zapalenie gardła może się stać przyczyną gorączki reumatycznej, ostrego zapalenia kłębuszków nerkowych czy innej poważnej choroby nerek. Jego następstwem bywa tak-że ropień okołomigdałkowy. Bezpośrednią przyczyną tego typu powikłań jest zakażenie paciorkowcami tkanek położonych w głębi gardła, między migdałkiem a mięśniem. W cięższych przypadkach obrzęk może być tak duży, że znacznie utrudnia oddychanie. Do powikłań należy również zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy nawet zapalenie wsierdzia.

Co pomoże na ból gardła

Ulgę bolącemu gardłu przyniesie nawilżanie śluzówki. Można to zrobić specjalnymi preparatami kupionymi w aptece lub domowymi płukankami.

To tradycyjna i skuteczna metoda zmniejszania bólu i nawilżania gardła. Najbardziej znanym sposobem jest płukanie:Złagodzić dokuczliwe objawy pomaga również zimny nawilżacz powietrza, wdychanie oparów gorącego octu, picie ciepłej wody z sokiem cytrynowym i miodem.

Z kolei aromaterapeuci zalecają wdychanie wyciągu bergamotki raz dziennie przez tydzień.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki