WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się SPOSOBY na WALKĘ z efektem jo-jo

SPOSOBY na WALKĘ z efektem jo-jo

27.02.2013, godz. 02:00
5 sposobów walki z jo-jo
foto:

Są ludzie, którzy przez całe życie walczą z nadwagą. Na przemian gubiąc zbędne kilogramy i nabierając z powrotem masy ciała, w dodatku najczęściej większej niż przed rozpoczęciem diety. To efekt jo-jo.

Taka huśtawka wagi nie tylko zniechęca nas do odchudzania, ale jest także niebezpieczna dla zdrowia. Może bowiem przyczynić się do rozwoju wielu chorób, najczęściej związanych z przemianą materii.

Skąd się to bierze

Według specjalistów efekt jo-jo dotyczyć może okresu aż 5 lat po odchudzaniu. I jeśli w tym czasie wahania masy ciała wyniosą 5 proc. wagi po odchudzaniu, oznacza to, że mamy do czynienia z jo-jo. Jak wytłumaczyć to popularne zjawisko? Kiedy w efekcie jakiejś diety chudniemy, nasz organizm już nie potrzebuje takiej ilości kalorii, jak przed stosowaniem diety. Przyzwyczaił się bowiem do mniejszych ilości pokarmu. Jeśli z powrotem zaczniemy mu dostarczać większych ilości kalorii, błyskawicznie wrócimy do poprzedniej wagi, a nawet ją przekroczymy.

Ryzyko wystąpienia efektu jo-jo jest szczególnie wysokie u osób, które stosowały tzw. diety wykluczające, mocno restrykcyjne, np. dietę warzywną czy pozbawioną węglowodanów, które odchudzały się szybko, tracąc w krótkim czasie dużo kilogramów. Także często pojawia się u osób, które miały dużą nadwagę lub były otyłe. Jeśli po powrocie do poprzedniej wagi znowu zamierzamy stosować jakąś dietę odchudzającą, warto wiedzieć, że utrata kilogramów może być tym razem trudniejsza i wolniejsza. Bożena Stasiak

1. Stopniowo odstawiaj dietę

Po zakończeniu diety nie sięgaj od razu po wszystkie produkty, których sobie odmawiałeś. Należy stopniowo wprowadzać do menu rzeczy bardziej kaloryczne, i nie przesadzać z ich ilością. Jeśli odchudzaliśmy się 3-4 miesiące, to przez taki sam okres powinniśmy stosować dietę o 300-400 kcal uboższą od tej, jaka jest wskazana dla naszego organizmu.

2. Zmień sposób żywienia

Nie wracaj do wszystkich złych nawyków, z których zrezygnowałeś podczas diety. Nie jedz fast foodów, żywności mocno przetworzonej ani tłustej.

3. uwaŻaj, jak jesz

Jedz częściej i w mniejszych ilościach. Wolno przeżuwaj, bo w ten sposób szybciej osiągniesz uczucie sytości. Nie podjadaj między posiłkami. Paluszki słone, chipsy, orzechy, a także suszone owoce też mają kalorie.

4. Kontroluj wagę

Jeśli nie masz do siebie zaufania, kontroluj swoją wagę... stając na wadze. Najlepiej raz na tydzień, rano, na czczo, bez ubrania.

5. Uprawiaj sport

Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Żadna dieta nie przyniesie korzystnych rezultatów, jeśli nie będziesz się ruszać.

Katarzyna Grabek (25 l.) z Białegostoku (woj. podlaskie): Chciałabym bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy

- Zimą zaokrągliłam się tu i tam, więc wiosną chciałabym zrzucić kilka kilogramów. Nie wiem jednak, na jaką zdecydować się dietę. Musi być nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna dla zdrowia. No i oczywiście, żeby nie było przykrych niespodzianek w postaci efektu jo-jo.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: