WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Sposoby na wysychające śluzówki - żeby nie ulegać infekcjom

Sposoby na wysychające śluzówki - żeby nie ulegać infekcjom

28.01.2011, godz. 02:00
8 sposobów na wysychające śluzówki
foto:

Śluzówki, zwłaszcza nosa, gardła i oczu robią się suche na skutek przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach, w miejscach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone chociażby dymem papierosowym, gdzie działa klimatyzacja. Mają chronić nasze drogi oddechowe przed infekcjami i szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Jeśli jednak śluzówki są suche, ich ochronna rola jest znacznie ograniczona

Także stany zapalne dróg oddechowych i stosowane w takich przypadkach niektóre leki mogą doprowadzać do przesuszenia śluzówek. Jeśli zastosujesz się do naszych rad, unikniesz takich zagrożeń.

1. Nawilżaj pomieszczenie, w którym jest suche powietrze (sypialnia, pokój do pracy). Dobrym rozwiązaniem nie są jednak kamionki z wodą, stawiane na kaloryferze, gdyż mnożą się w nich bakterie. Sprawy nie załatwią również mokre ręczniki, wieszane na kaloryferach, gdyż szybko wysychają. Najlepiej zainwestować w profesjonalny nawilżacz.
2. W sypialni utrzymuj temp. ok. 18-20 st. C. Lepiej się przykryć dodatkowym kocem niż przegrzać. Przed snem możesz rozpylić w powietrzu kilka kropel olejku cytrusowego.
3. Dwa, trzy razy dziennie wpuść do nosa po 2-3 kropelki soli fizjologicznej. Możesz zastosować maść lub olejek, przeznaczone do pielęgnacji suchych śluzówek (do nabycia w aptece bez recepty).
4. Gdy wysychają śluzówki w gardle, zrób sobie inhalację z dodatkiem olejku tymiankowego, sosnowego, eukaliptusowego lub kamforowego. Nachyl się nad naczyniem, zasłoń głowę ręcznikiem i wdychaj opary nosem i ustami, póki będą gorące.
5. Nawilżaj śluzówki od wewnątrz, czyli więcej pij - wody mineralnej, herbatek ziołowych. Pamiętaj, że kawa i czarna herbata wysuszają śluzówki.
6. Płucz gardło wodą, w której rozgotujesz siemię lniane. Płukankę możesz też sporządzić z wody, do której dodasz wit. A lub E (w kapsułkach). Można również przegryźć kapsułkę i powoli ssać jej zawartość.
7. Przy wysychających śluzówkach oczu: zastosuj krople przeznaczone do "suchego oka" - do kupienia w aptece bez recepty.
8. Jeśli cierpisz na niedrożność nosa (co często bywa powodem suchych śluzówek), stosuj krople na bazie parafiny lub jej pochodnych.

autor: Bożena Stasiak zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: