WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się WYJAZD DO SANATORIUM: Ile to kosztuje

WYJAZD DO SANATORIUM: Ile to kosztuje

13.09.2011, godz. 02:00
Sprawdź, ile dopłacisz do sanatorium
foto:

Z leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ może skorzystać każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Wyjazd do sanatorium to doskonała okazja, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym. W uzdrowisku nie tylko podreperujesz swoje zdrowie, ale też odpoczniesz od codzienności.

Z własnej kieszeni płacisz za część kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Dopłata jest zróżnicowana w zależności od liczby osób w pokoju, jego wyposażenia w węzeł sanitarny, a także od sezonu. Kuracja odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Za opiekę lekarską i trzy rodzaje zabiegów płaci Fundusz. Możesz skorzystać z dodatkowych zabiegów, ale wtedy płacisz za nie z własnej kieszeni. Tak samo jak za przejazd do sanatorium i z powrotem.

Kto nic nie płaci

Za leczenie w sanatorium nie płacą dzieci w wieku 3-6 lat, dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu (bez względu na wiek), a także dzieci uprawnionych do renty rodzinnej. Jednak osoba towarzysząca (rodzic lub opiekun) nie jest zwolniona z kosztów, ponosi pełna pełną odpłatność za pobyt.

Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej lub gimnazjum kierowane są na leczenie uzdrowiskowe przez cały rok, młodzież ponadgimnazjalna korzysta z leczenia uzdrowiskowego w okresie wolnym od nauki.

Za okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym może być pobierana tzw. opłata miejscowa (klimatyczna), a jej wysokość w poszczególnych uzdrowiskach jest zróżnicowana.

Bez skierowania

Jeśli nie masz skierowania albo dostałeś od NFZ decyzję odmowną, możesz pojechać do wybranego sanatorium na własną rękę. Sanatoria mają zazwyczaj oddzielnie zarezerwowane miejsca dla kuracjuszy pełnopłatnych. Musisz tylko kilka tygodni albo - w bardziej obleganych sanatoriach - kilka miesięcy wcześniej zarezerwować swój pobyt.

Jeśli chcesz pojechać do sanatorium z małżonkiem, musisz wiedzieć, że NFZ nie ma obowiązku zapewnić wam wspólnego wyjazdu (tzn. w tym samym terminie i do tego samego uzdrowiska), chyba że jedno z małżonków ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub ukończony 65. rok życia.

Opłaty za dzień pobytu

Odpłatność za pobyt w sanatorium zależy od terminu pobytu (latem zapłacimy więcej) oraz standardu miejsca zakwaterowania. Chcąc obliczyć koszt pobytu, musimy pomnożyć liczbę dni określonych w skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe przez odpłatności za jeden dzień pobytu. Opłata jest pobierana w dniu rozpoczęcia leczenia.

Najdroższy jest okres od 1 maja do 30 września, natomiast od 1 października do 30 kwietnia jest taniej.

Od 1 lutego częściowa odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania za jeden dzień wynosi:
- pokój 1-osobowy z łazienką - 33 zł w sezonie, poza sezonem 26,50 zł,
- pokój 1-osobowy studio - w sezonie 30 zł, poza sezonem 21 zł,
- pokój 1-osobowy bez łazienki - w sezonie 27 zł, poza sezonem 20 zł,
- pokój 2-osobowy z łazienką - w sezonie 22 zł, poza sezonem 16 zł
- pokój 2-osobowy studio - w sezonie 20 zł, poza sezonem 13,50 zł,
- pokój 2-osobowy bez łazienki - w sezonie 16 zł, poza sezonem 11,50 zł,
- pokój wieloosobowy z łazienką - w sezonie 12 zł, poza sezonem 10 zł,
- pokój wieloosobowy studio - w sezonie 11 zł, poza sezonem 9,50 zł,
- pokój wieloosobowy bez łazienki - w sezonie 9,50 zł, poza sezonem 8,50 zł.

UWAGA

Leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem uzupełniającym, a nie postępowaniem medycznym ratującym życie lub zdrowie, w związku z tym kuracjuszom nie przysługują świadczenia zdrowotne w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych niezwiązane z bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Mówi Magdalena Walczak (35 l.) ze Skierniewic (woj. łódzkie).

- Jestem po operacji kręgosłupa i to już mój trzeci pobyt w sanatorium, Z tego, co wiem, pacjenci, którzy skorzystali z dofinansowania wyjazdu do sanatorium z kasy NFZ, muszą za jednoosobowy pokój dopłacać z własnej kieszeni. Wiem, że niektóre sanatoria każą sobie płacić za miejsce podczas sezonu letniego, ale osobiście z tym się nie spotkałam.

Jutro:

Co ci się należy w sanatorium

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: