Super Historia. GRA O TRON. Życie Fredegundy władczyni Neustrii

2014-09-08 19:05

Fredegunda była w VI wieku władczynią Neustrii, historycznej krainy położonej w północno-zachodniej Francji. Bezwzględna i okrutna królowa do celu dążyła nie przebierając w środkach. Kto stanął jej na drodze, ginął z ręki nasłanych przez nią morderców

Fredegunda urodziła się ok. 545 roku. Na początku była zwykłą dwórką Chilperyka I, króla frankijskiego z dynastii Merowingów, potem stała się jego nałożnicą, aż wreszcie żoną.

Wojna królowych

To prawdopodobnie podstępna kochanka namówiła go do zamordowania drugiej żony Galswinty. Znaleziono ją uduszoną we własnym łóżku. Fredegunda przyczyniła się też do śmierci trzech synów króla z pierwszego małżeństwa. Miało to pozwolić jej utrzymać mocną pozycję na dworze. Ale kiedy jej się to udało, nie zakończyła zbrodniczej działalności. W 575 roku nasłała dwóch zabójców na przyrodniego brata Chilperyka I - króla Sigeberta I. Żoną zamordowanego władcy była Brunhilda, będąca również siostrą Galswinty. Od tego czasu między Fredegundą i Brunhildą wybuchła nieprzejednana rywalizacja, obfitująca w krwawe porachunki między królowymi. Władczyni Neustrii nasyłała wielokrotnie zabójców na Brunhildę i jej syna, ale nie udało się im ich zgładzić.

W 584 roku Chilperyk zmarł w tajemniczych okolicznościach. Według kronikarzy za jego śmiercią stała albo Brunhilda, albo Fredegunda.

Zobacz też: Gra o tron. Brytyjczycy nadają dzieciom imiona bohaterów kultowego serialu!

A stosy płonęły

Po śmierci męża Fredegunda, jako regentka, objęła władzę w imieniu czteromiesięcznego syna Chlotara. Przebywała wtedy w Paryżu. Jej celem stało się zjednoczenie królestwa Franków pod władzą syna.

Zbrodnie Fredegundy nie miały końca - paliła kobiety na stosie, jeśli padło na nie podejrzenie o uprawianie magii. Skazała na męczeńską śmierć trzy piastunki swojego synka Teodoryka, który zmarł w wyniku powikłań zdrowotnych. Uznała, że kobiety go uśmierciły. Kazała je spalić na jednym stosie. Na jej polecenie został wysłany morderca, który ciężko ranił sztyletem biskupa Rouen, kiedy ten odprawiał mszę. Duchowny przeklął ją przed śmiercią.

Fredegunda zmarła w 597 roku. Brunhilda w 613 roku została po trzech dniach tortur w okrutny sposób zamordowana przez syna Fredegundy, Chlotara. Rękę, nogę i włosy nieszczęsnej kobiety przywiązano do ogona ogiera, który wlókł ją przez miasto.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki