Super Historia. Józef Stalin, Jan Paweł II i Playboy wszech czasów, czyli Casanova. Co ich łączy?

2014-04-14 23:41

Zastanawiacie się co łączy Stalina, Karola Wojtyłę i Casanovę? Przeczytacie o nich w dodatku do Super Expressu, czyli w Super Historii.

Playboy wszech czasów

Giacomo Casanova, słynny kochanek, miał opinię mężczyzny, któremu nie potrafi oprzeć się żadna kobieta. Bywał na najświetniejszych salonach we wszystkich europejskich stolicach. O jego miłosnych podbojach krążyły legendy.

Polub se.pl na Facebooku

Pierwszą przygodę miłosną Casanova przeżył w wieku 12 lat z Bettiną, córką dyrektora szkoły w Padwie, do której uczęszczał. Rozwiązłe i awanturnicze życie, z którego później zasłynął, rozpoczął jako 17-letni młodzieniec. Wkrótce spotkał Francuzkę Henriettę, największą miłość swego życia. Romans trwał zaledwie pół roku, a zdradzona kochanka go opuściła, pozostawiając napisaną diamentem na szybie wiadomość "Henriettę też zapomnisz".

Przejrzeć Polaka z Wadowic

W 1977 r., po sześciu latach zbierania informacji wśród znajomych kardynała Wojtyły, centrala KGB uznała, że krakowski duchowny to osoba niebezpieczna dla systemu, mająca na Kościół w Polsce największy ideologiczny wpływ.

Nastroje w kraju były wówczas nie po myśli komunistów. W 1976 r. robotnicy z Radomia pokazali, co myślą o rządach towarzyszy takich jak Jaroszewicz. Dlatego KGB zdecydowało, że warto, aby poza agentem fotografem z osobami z najbliższego otoczenia Wojtyły skontaktował się ktoś nowy. Postawiono na myśliciela i artystę. Tak z Moskwy przez Paryż przyjechał do Polski agent zwany Filozofem - rzekomy francuski dziennikarz i literat. Szybko udało mu się nawiązać kontakt m.in. z osobistym asystentem kardynała, ks. Andrzejem Bardeckim. "Dziennikarz z Zachodu" dzięki pośrednictwu księdza nawiązał kontakt z opozycją antykomunistyczną.

Trupia twarz terroru

Kiedy terror staje się instrumentem rządów, szczyty władzy osiąga tajna policja. Tak też było w Niemczech po dojściu do władzy nazistów. Hitler zastąpił głośnych bojówkarzy SA cichą i bezwzględną Geheimestads polizei: sekretną policją państwową.

Gestapo było w oczach kanclerza szczytem wyrafinowania w sprawowaniu kontroli nad obywatelami - jego "bronią ostateczną". Ludzie w czarnych skórzanych płaszczach, oficerkach i czapkach z trupimi główkami budzili grozę. W przepastnym archiwum sekretna policja miała miliony skrupulatnie uzupełnianych teczek obywateli. Sięgnięcie po którąkolwiek oznaczało śledztwo z torturami i wyrok - obóz koncentracyjny lub śmierć.

Niesławny ojciec Klossa

Artur Ritter-Jastrzębski, pierwowzór Hansa Klossa i zagorzały komunista, przez całą II wojnę światową był podwójnym agentem. W przeciwieństwie do J-23 nie okazał się jednak kryształową postacią.

W połowie wojny szpieg GPU dostał kolejną misję. Miał wprowadzić sowieckich agentów do polskiej organizacji niepodległościowej Miecz i Pług. Krety Jastrzębskiego doprowadziły do likwidacji dowódców MiP. Na ich miejsce umieszczono agentów gestapo. W ten sposób sowieccy szpiedzy wydali niemieckim władzom kilka tysięcy członków konspiracyjnej organizacji.

Okrutny dyktator z seminarium

Józef Stalin to jeden z największych zbrodniarzy w historii świata, stawiany w jednym rzędzie z Hitlerem i Mao. Dyktator Związku Radzieckiego, człowiek o nieograniczonej władzy i krwawy tyran, jeszcze bardziej bezwzględny niż jego poprzednik Włodzimierz Lenin.

Józef Stalin pochodził z Gruzji, urodził się w 1878 r. jako Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili. W młodości przez 5 lat studiował w seminarium, z którego wyrzucono go za działalność rewolucyjną. Był współtwórcą rewolucji październikowej w 1917 r. i jednym z przywódców partii komunistycznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki