WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Szlak Kultury Przemysłowej

Szlak Kultury Przemysłowej

07.11.2016, godz. 00:00
Szlak Kultury Przemysłowej
foto:

Zagłębie Ruhry swój niezwykły rozwój przemysłowy rozpoczęło 150 lat temu i stawiane było wówczas za wzór gospodarczy innym regionom Europy. 100 lat później, gdy niebo nad Ruhrą zasnuło się dymami, a niebotyczne ilości stali i węgla niepotrzebne, gospodarze Zagłębia stanęli przed nowym wyzwaniem - jak przywrócić te tereny do życia?

Udało im się to znakomicie. Zamknięcie większości hut i kopalń nie spowodowało śmierci regionu, wręcz przeciwnie: Zagłębie Ruhry stało się centrum innowacyjnych technologii, a zabytki poprzemysłowe świetnie służą zafascynowanym turystom. Dzisiaj efekty przemian są widoczne nie tylko w miastach wielkiej piątki - Duisburg, Oberhausen, Essen, Bochum i Dortmund ale właściwie we wszystkich 53 miejscowościach regionu. W sukurs zmianom przyszła nowa moda – turystyka przemysłowa czyli zwiedzanie wszelkiego rodzaju obiektów poindustrialnych i pomysł przekształcenia ich w miejsca kultury. I tak Metropolia Ruhry, która jest dziś największą w Europie areną ważnych wydarzeń kulturalnych, zyskała nowe życie.h zabytkach kultury przemysłowej poprowadzony został szlak objazdowy długości 400 km (do pokonania także rowerem), podzielony na 25 tras tematycznych. Wśród nich: wycieczka po willach stalowych magnatów i węglowych baronów, osiedla robotnicze, żegluga śródlądowa i transport wodny. Szlak prowadzi koło najważniejszych atrakcji regionu – Muzeum Górnictwa w Bochum, kopalni Zeche Nachtigall w Witten, starej przenośni statków w porcie Henrichenburg, Muzeum Wody Aquarius w Muelheim, kompleksu przemysłowego Zollverein w Essen, Parku Krajobrazowego Duisburg-Nord, imponujących punktów widokowych na hałdzie Haniel Hoheward czy wieży widokowej Tiger Und Turtle.

To tylko oczywiście niektóre z około 900 obiektów leżących na Szlaku Kultury Przemysłowej. Warto odwiedzić je wszystkie.

Dojazd: najlepiej tanimi liniami na lotnisko w Dortmundzie. Bezpośrednie przeloty z Katowic, Krakowa, Wrocławia i Gdańska (www.dortmund-airport.de)
Szczegółowe informacje o szlaku: www.route-industriekultur.ruhr
Więcej informacji: www.ruhr-tourismus.de oraz www.germany.travel

 

.............

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: