Boże Narodzenie 2014. Jak wyprawić tanią Wiglię? Złote porady sióstr urszulanek

2014-12-19 8:57

Dobrą wigilię przygotujemy z produktów, na które nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy – zapewnia siostra Leonia, mistrzyni zakonnej kuchni Urszulanek. - Wieczerzę dla czteroosobowej rodziny można przygotować za ok. 160 zł – dodaje.

Jak przygotować się do Wigilii - porady sióstr urszulanek.

Święta Bożego Narodzenia to okazja do pojednania się z ludźmi i panem Bogiem. Dlatego podczas adwentu warto pogodzić się z rodziną, osobami, z którymi nie żyjemy w zgodzie.

Ważnym elementem jest bożonarodzeniowa spowiedź i komunia święta. Także ci, którzy z różnych powodów nie mogą przystąpić do spowiedzi - na przykład osoba żyjąca w związku niesakramentalnym - mają szansę w bogatym skarbcu tradycji chrześcijańskiej znaleźć coś dla siebie: Komunię duchową, czy inne formy modlitwy.

Warto też pamiętać, że Boże narodzenie to nie są święta handlowe, tylko przypomnienie, że Chrystus przyszedł na świat, aby nieść miłość. Dlatego siostry zachęcają, aby te dni spędzić bardzo rodzinnie i żeby bliskim sobie ludziom złożyć życzenia pocztą, mejlami czy nawet sms-ami. Jest to bardzo miły i ciepły gest.

Sprawdź: Ubrania na Boże Narodzenie ze świątecznymi motywami! Gdzie można je kupić?

Savoir - vivre urszulanek

Boże Narodzenie to święto rodzinne. Do uroczystej kolacji - wigilii zasiadamy po wspólnej modlitwie i przeczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. Opłatek to znak pojednania. Dzielimy się nim, składając sobie życzenia. Stół nakrywamy białym obrusem, pod nim kładziemy sianko. Nie pijemy alkoholu. Między kolejnymi potrawami śpiewamy wspólnie kolędy lub słuchamy kolędników. Pasterka, czyli Msza św. o północy, to ważny moment. Przypomina, że to pasterze, przed królami, przyszli do Betlejem, do Dzieciątka Jezus. Do żłóbka Jezusa przyjdź i Ty - zaprasza siostra Leonia. A jeśli nie możesz, jesteś chory, masz małe dzieci, inne powody, obejrzyj pasterkę w telewizji, a do kościoła idź w pierwszy i drugi dzień świąt.

Dobrą wigilię przygotujemy z produktów, na które nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy - zapewnia siostra Leonia, mistrzyni zakonnej kuchni urszulanek. - Wieczerzę dla czteroosobowej rodziny można przygotować za ok. 160 zł - dodaje. Siostry urszulanki ekonomicznie gospodarzą, a kulinarne przepisy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Cenią przy tym naturalne produkty. Dla zakonnic ważne jest, by stare, piękne zwyczaje nie uległy zapomnieniu. Dlatego zachęcają do tradycyjnej wigilii postnej, pamiętania o dzieleniu się opłatkiem i o całej duchowej treści świątecznych dni. Dziś zakonnice przedstawiają Czytelnikom "Super Expressu" swoje przepisy na najważniejsze wigilijne potrawy.

Zobacz: BOŻE NARODZENIE 2014. Najmodniejsze dekoracje świąteczne [WIDEO]

Barszcz czerwony

Składniki:

2 l wywaru z jarzyn, 40 dag buraków, kilka grzybów suszonych namoczonych, 1/2 l kwasu burakowego, 3 ząbki czosnku, sól, cukier, pieprz, majeranek

Sposób przygotowania:

Buraki gotujemy, obieramy, ścieramy na tarce, dodajemy do wywaru i znów gotujemy. Barszcz doprawiamy solą, cukrem, pieprzem, kwasem buraczanym, który zakwaszamy trzy dni wcześniej.

Zupa grzybowa

Składniki:

20 dag grzybów (np. podgrzybek, borowik), 5 dag cebuli, 2 łyżki oleju, 2 łyżki mąki, natka pietruszki, litr wywaru z włoszczyzny, 2 łyżki śmietany, sól, pieprz, papryka

Sposób przygotowania:

Ugotować wywar z włoszczyzny, pokrojonych w paski, namoczonych wcześniej grzybów oraz przypraw. Cebulę pokroić w kostkę, dusić na oleju przez 3 minuty i dodać do zupy pod koniec gotowania. Zaprawić śmietaną.

Karp smażony

Składniki:

1 karp, 1/4 kostki masła, mąka, sól, pieprz, sok z cytryny, 1/2 cebuli do podania, 1/2 cebuli do obłożenia karpia, 1/2 szklanki oleju

Sposób przygotowania:

Karpia pokroić na kawałki, obłożyć plastrami cebuli i zostawić na 2-3 godz. Potem kawałki karpia doprawić solą, pieprzem, oprószyć mąką, smażyć na złoty kolor. Włożyć do naczynia żaroodpornego, położyć na wierzchu kawałki masła i plastry cebuli. Zapiec w piekarniku.

Składniki:

1/2 kg śledzi, 2 cebule, 1/2 szklanki oleju, 1/2 szklanki przecieru pomidorowego, 1 łyżka octu, 2 łyżki cukru, 5 dag rodzynek

Sposób przygotowania:

Cebulę kroimy w talarki, szklimy na oleju, dodajemy przecier, ocet, cukier, chwilkę gotujemy, dodajemy przelane wrzątkiem rodzynki. Śledzie kroimy w plastry i przekładamy na przemian zalewą lub zwijamy

Paluszki do barszczu

Składniki:

1/2 kg mąki, 25 dag margaryny, 1,5 dag drożdży, 1/4 szklanki śmietany, 2 żółtka i 1 jajko, łyżka cukru, szczypta soli, ser żółty tarty.

Sposób przygotowania:

Mąkę wyrobić z margaryną, dodać żółtka, śmietanę i rozdrobnione drożdże z cukrem i solą. Zarobić ciasto łącząc wszystkie składniki. Rozwałkować na grubość ok. 1/2 cm. Radełkiem kroić paluszki, posmarować rozmąconym jajkiem i posypać żółtym serem. Piec na złoty kolor w temp. 180 st. C.

Kapusta z grzybami

Składniki:

1 kg kapusty kiszonej, 3 dag grzybów suszonych, 1/2 szklanki oleju, 2 cebule, liść laurowy, ziele angielskie

Sposób przygotowania:

Namoczyć grzyby i miękkie pokroić w plasterki. Kapustę kiszoną pokroić drobno, włożyć do garnka i zalać gorącą wodą, dodać grzyby, liść laurowy, ziele, olej i gotować. Na kilku łyżkach oleju zeszklić cebulę pokrojoną w drobna kostkę i dodać do kapusty. Gotować do miękkości.

Pierogi filipowskie

ciasto: 1/2 kg mąki, 1 1/4 kostki masła, 2 dag drożdży, 1 łyżeczka cukru, szczypta soli, 3 żółtka, 1 szklanka śmietany kremówki. farsz: 1/2 kg kapusty kiszonej, 3 jajka na twardo, 1 pęczek pietruszki, 10 dag grzybów suszonych, 1/2 cebuli podsmażonej na maśle.

Sposób przygotowania:

Wyrobić ciasto, pozostawić na 1 godz. w lodówce i przygotować zmielony farsz. Potem ciasto rozwałkować, układać farsz wzdłuż placka, zwinąć w rulon, krajać skośne kawałki, zapiec na złoty kolor.

Mak na słodko

Składniki: 15 dag maku sparzonego i zmielonego, miód, skórka pomarańczowa, orzechy, rodzynki, zapach migdałowy

Sposób przygotowania:

Do zmielonego maku dodajemy wszystkie bakalie wedle uznania i miód do smaku. Podajemy w miseczkach, dodając do potrawy wcześniej przygotowane łamańce.

Łamańce

Składniki: 30 dag mąki, 12 dag masła, 10 dag cukru pudru, 2 jajka, 1 żółtko, 2-3 łyżki śmietany, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, cukier waniliowy

Sposób przygotowania:

Ze wszystkich składników zarobić kruche ciasto, zostawić w lodówce na pół godziny. Potem wałkować na placek ok. 1/3 cm grubości. Wykrawać różne kształty, układać na wysmarowanej blasze i piec na złoty kolor w 180 st. C.

Piernik

Składniki: 1 kg mąki, 40 dag margaryny, 2 szklanki miodu, 2 szklanki śmietany, 2 szklanki cukru,

3 łyżeczki sody wymieszanej, przyprawa do piernika, 2 łyżki kakao,

8 jajek, bakalie

Sposób przygotowania:

Utrzeć cukier z margaryną, dodać żółtka i dalej ucierać na puszystą masę. Dodawać stopniowo na przemian - mąkę, miód, śmietanę, a na końcu ubitą pianę z białek. Piec 1 godz. w temp. 150 st. C. Całość przybrać polewą kajmakową.

Zobacz: JASEŁKA Boże Narodzenie 2014. Czym są jasełka, kiedy się je organizuje? Historia świątecznego widowiska

Pierniczki

Składniki:

1 kg mąki, 35 dag cukru, 25 dag miodu, 15 dag margaryny, 5 dag smalcu, 4 jajka, 1,5 dag amoniaku, 1/2 dag sody, 1/4 szklanki śmietany, przyprawa do pierników.

Sposób przygotowania:

Gotujemy tłuszcz, cukier, miód, przyprawę do pierników. Dodajemy 10 dag upalonego cukru. Wystudzamy i dodajemy jajka ubite ze śmietaną, sodę i amoniak rozpuszczony w gorącym mleku. Tę masę z mąką wyrabiamy na ciasto. Odstawiamy. Po tygodniu wałkujemy, wycinamy pierniczki i pieczemy ok. 15 min w 18 st. C.

Kompot z suszu

Składniki:

5 dag suszonych jabłek, 5 dag suszonych gruszek, 5 dag suszonych śliwek, 1 l wody, łyżka cukru

Sposób przygotowania:

Zalewamy suszone owoce wodą i gotujemy. Słodzimy, następnie pozostawiamy do schłodzenia i rozlewamy do kompotierek.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają