Uwaga, letni krwiopijcy atakują

2010-06-29 4:00

Nie do wiary, ale w naszej strefie klimatycznej występuje ok. 100 tys. gatunków owadów, które mogą gryźć, kąsać, żądlić, kłuć i robić nam wiele innych nieprzyjemnych rzeczy.

Komary

Reagują głównie na temperaturę, wyższą od otoczenia i zapach potu. Tak więc ktoś, kto szybko idzie albo wymachuje rękami, żeby odpędzić komara, jest spocony, staje się łatwym łupem. Atakują komarzyce, które potrzebują ciepłej krwi dla odżywienia swoich jaj. Nasze rodzime komary nie przenoszą żadnych chorób, ale mogą wywołać objawy uczulenia - czerwone swędzące bąbelki. Jeśli jest ich dużo, może dołączyć do nich gorączka, uczucie rozbicia. Komary nie znoszą zapachu wanilii, mięty, cytryny, lawendy, czosnku, cebuli. Te zapachy można więc wykorzystać w walce z nimi. A jak już pojawią się swędzące bąble, trzeba posmarować je natką pietruszki, przekrojoną cebulą czy liściem babki lancetowatej.

Meszki

Miejsca po ich ugryzieniach goją się trudno, często pozostawiają krwawe ślady. Szczególnie niebezpieczne są dla alergików, gdyż mogą u nich powodować reakcję ogólnoustrojową - przyspieszenie akcji serca, osłabienie, nudności. W takim przypadku należy jak najszybciej poszukać kontaktu z lekarzem. Meszki nie lubią tych samych zapachów, co komary. Miejsca po ich ugryzieniu najlepiej przemyć roztworem sody (pół łyżeczki sody na pół szklanki ciepłej wody).

Osy, pszczoły, szerszenie

Nie atakują bez powodu. Natomiast jeśli zostaną sprowokowane czy też czymś zwabione (np. zapachem słodyczy, kolorem), potrafią być bardzo agresywne. Dlatego, spożywając na powietrzu jakieś słodkości, zawsze zwracaj uwagę, co niesiesz do ust. Jeśli w twoim otoczeniu znajduje się gniazdo os czy szerszeni, nie próbuj z nimi walczyć, tylko wezwij fachowców. Jadu nie wolno wysysać. Pszczoła zostawia żądło, które można delikatnie wyjąć.

Miejsce po użądleniu można posmarować maścią z hydrokortyzonem, obłożyć lodem lub położyć zimny okład z roztworu octu (osa) lub sody oczyszczonej (pszczoła, szerszeń). Jeśli jednak użądlenie miało miejsce w usta, gardło, jeśli osoba użądlona zaczyna puchnąć i dusić się, należy jak najszybciej dostarczyć ją do lekarza.

Do letnich krwiopijców należą też kleszcze. Ich ugryzienia nie bolą. Mogą powodować odkleszczowe zapalenie mózgu (chroni przed nim szczepionka) i boreliozę. Zabezpieczać się przed nimi można, stosując odpowiednie ubranie - zakryte buty, długie spodnie, bluzę z rękawami, nakrycie głowy - i oglądając się dokładnie po powrocie do domu.

Uwaga:
Przed atakiem wszystkich letnich krwiopijców chronią gotowe preparaty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki