WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się W misce pupila

W misce pupila

01.09.2016, godz. 00:00
W misce pupila
foto: SHUTTERSTOCK

Od jakości pożywienia i sposobu odżywiania zależy zdrowie naszego psa. Bogata w składniki odżywcze karma dostosowana do wieku, wielkości i trybu życia pupila to gwarancja, że będzie rósł i cieszył się pełnią sił długie lata.

Hodowcy i właściciele psów stosują różne sposoby odżywiania. Znajdziemy wśród nich zwolenników BARF, czyli diety opartej na surowym mięsie i kościach uzupełnionej resztkami jedzenia po domownikach. Na drugim końcu są tacy, którzy podają czworonogom wyłącznie suchą karmę gotową, eliminując naturalne składniki. Można także karmić psa łącząc ze sobą różne formy pożywienia. To co jest najważniejsze to dbałość o dostosowanie treści posiłku do potrzeb konkretnego zwierzęcia, uwzględniając jego wiek, wielkość i styl życia.

Dla każdego cos dobrego

Miski naszych pupili różnią się nie tylko pojemnością, ale przede wszystkim zawartością. Aby samemu na co dzień przygotowywać odpowiednio zbilansowane posiłki, potrzebna jest nie tylko gruntowna wiedza, ale i czas, i pieniądze. Zakup gotowej karmy - czy suchej, czy mokrej - to optymalne rozwiązanie gwarantujące dostarczenie psiemu organizmowi odpowiedniej dawki potrzebnych mu składników. Pod warunkiem, że dokonamy wyboru kierując się podstawowymi kryteriami. Pod uwagę należy wziąć:

• jakiej rasy jest nasz pies

Kluczowa jest wielkość dorosłego psa naszej rasy. Musimy brać ją pod uwagę karmiąc go już od szczenięcia. Dlatego zupełnie innego rodzaju karmy są przeznaczone dla psów miniaturowych, małych, średnich, dużych – aż po rasy olbrzymie. Różnią się składnikami – każda z ras ma słabe i mocne strony, którymi możemy sterować odpowiednio karmiąc pupila. Przykładem może być żywienie leonbergera, który jako przedstawiciel psów rasy olbrzymiej ma predyspozycję to dysplazji stawów. Karma dla niego przeznaczona powinna zawierać odpowiednią ilość składników budujących kości i chrząstki. W trosce o jego szyjny odcinek kręgosłupa dobrze jest także, aby nie musiał schylać się do miski – dlatego ustawia się je na stojaku dopasowanym do wysokości psiego pyska. Duże psy jedzą oczywiście więcej, a forma kąsków może być odpowiednio większa, w porównaniu do tych, które zjadają mniejsze rasy. Duże psy lepiej jest karmić dwa razy, aby porcja dobowa zjedzona na raz nie obciążyła ich układu pokarmowego.

• w jakim jest wieku

Inne są potrzeby rosnącego i rozbieganego szczenięcia, a inne emerytowanego staruszka. Ten pierwszy potrzebuje bomby kalorycznej, na dodatek musza być to zdrowe kalorie. Żywienie malucha zaważy na całym jego życiu. Gotowe karmy uwzględniają kolejne etapy życia psa: od jego pierwszych tygodni po usamodzielnieniu od maminego mleka, przez okres intensywnego wzrostu, dorosłość, aż po wiek podeszły. Maluchy uczące się jeść będą zmagać się z mniejszymi kąskami, dorosłe – także w trosce o higienę zębów musza sobie radzić z większymi i twardszymi. Warto też stosować się do podanych przez producenta dawek – abyśmy z „dobroci serca" nie utuczyli naszych ukochanych czworonogów. Pamiętajmy, że senior porusza się mniej i uwzględnijmy to w jego diecie.

• jaki tryb życia prowadzi

Są psy niezwykle aktywne, które są w bezustannym ruchu. Spacery, biegi, pływanie to ich żywioł. Nie usiedzą w miejscu. Musimy im dostarczać posiłek, który uzupełni spalone kalorie. Z kolei kanapowiec nie może się przejadać. Nawet jeśli pies sam domaga się większej porcji, musimy wykazać się rozsądkiem. To znaczy albo zmusić go do odrobiny ruchu, albo kontrolować ilość karmy.

• jaki jest jego stan zdrowia

Nie na wszystko mamy wpływ. Psy zapadają na różne choroby. Leczymy je pod opieką lekarza weterynarii, który na pewno zaleci też odpowiednią dietę. Dla różnych schorzeń producenci przygotowali odpowiednio zbilansowane karmy. Znajdziemy wśród nich diety dla alergików, dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym czy też po zatruciu, na wzmocnienie kości i inne.

Przysmaki umilają życie

Pełnowartościowa karma zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Są w nich białka (ważne w budowaniu oraz odporności), tłuszcze (źródło energii i środowisko niezbędne dla przyswojenia niektórych witamin) a także minerały i witaminy. Jednak sięgamy po dodatkowe kąski, które spełniają dodatkową funkcję, np. gryzaki dentystyczne czy kąski, którymi nagradzamy podczas treningu. Odrobina smakowitej przekąski nikomu nie zaszkodzi, a przeciwnie - pomaga budować więź pomiędzy właścicielem a psem i spełnia dodatkowe funkcje.

Absolutnie zabronione

Niektóre z produktów spożywanych na co dzień przez ludzi dla psa może okazać się bardzo szkodliwymi. Należy do nich np. czekolada, ponieważ zawiera substancję toksyczną dla psów – teobrominę. Aby nie ryzykować zatrucia, lepiej wykluczyć z psiej diety wszystkie pokarmy, zawierające w swoim składzie czekoladę. Wiemy też, że zjedzenie przez psa 10-12 winogron lub rodzynek zagraża jego zdrowiu i życiu. Cebula, szczypiorek i czosnek są szkodliwe zarówno świeże, ugotowane czy suszone. Groźne jest także spożycie pestek takich owoców np. moreli, brzoskwiń, wiśni czy jabłek zawierających substancję, z której powstaje cyjanowodór. Produkty zawierające ksylitol np. gumy do żucia, słodziki, cukierki, pasty do zębów przeznaczone dla ludzi, są śmiertelnym zagrożeniem dla psa.

autor: Anna Raciniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: