Zdrowy stawy kota

i

Autor: East News

W trosce o stawy kotów z nadwagą

2015-10-07 1:51

Koty, tak jak i ludzie, są narażone na nadwagę, która ma równie groźne skutki. Każdy właściciel czworonoga lubi go rozpieszczać, to oczywiste. Jednak warto zachować zdrowy rozsądek, żeby nie skrzywdzić swojego pupila!

Co ma wpływ na nadwagę u kotów?

Przede wszystkim źle dobrane pożywienie (różnice w kaloryczności różnych karm wynosi nawet 35 proc!), domowy tryb życia (brak ruchu), wiek (na nadwagę cierpią zazwyczaj dorosłe koty między 5. a 10. rokiem życia), sterylizacja (kastrowane koty są bardziej narażone na nadwagę), płeć (częściej kocury chorują na nadwagę). Skutki otyłości u kotów mogą być tragiczne, tak samo jak w przypadku otyłości u ludzi. Koty zaczynają cierpieć na zapalenie kości i stawów, cukrzycę, choroby dróg moczowych, niektóre nowotwory oraz stłuszczenie wątroby.

Jak poznać nadwagę u kota?

Przede wszystkim kot z nadwagą waży o 15 proc. więcej niż powinien. Otyły kot ma masę większą o 30 proc. od prawidłowej masy. Oczywiście widać, gdy kot jest za duży i za gruby. Nie tylko jest dużo większy, ma duży brzuch, ale także rusza się znacznie wolniej, ciężko mu wskakiwać na wysokie stoły czy szafki, jest ospały, pozbawiony energii.

Niestety, właściciele kotów często nie mają motywacji do odchudzania swojego pupila, bo spokojne usposobienie i mało aktywny tryb życia kota często zwyczajnie im pasuje. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to nie jest normalne kocie zachowanie. Kot zdrowy to kot aktywny. Wiek nie ma tu znaczenia, więc nie można sobie tłumaczyć tym zmiany w kocim zachowaniu. Brak energii u czworonoga to efekt złej diety.

Trzeba jednak rozpocząć walkę z nadwagą u kota, by zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość kalorii w diecie. Istotne jest uzupełnienie witamin i stosowanie pokarmu przeznaczonego do leczenia otyłości. Absolutnie nie można się uginać, gdy kot zaczyna domagać się jedzenia. W takich wypadkach warto odwrócić jego uwagę, np. oferując głaskanie, zabawę czy czesanie. Dobrym sposobem jest też użycie miski dozującej pokarm. Warto też pamiętać o aktywności fizycznej, a więc zapewnieniu kotu dużo ruchu.

W czasie dbania o kocią wagę, warto też zadbać o stawy, które są także bardzo nadwyrężone przez otyłość. Oprócz karm na rynku suplementów są już dostępne specjalistyczne preparaty dla kotów, które wspomagają regenerację stawów. Są to zwykle produkty wieloskładnikowe a najnowocześniejsze z nich obok glukozaminy czy chondroityny zawierają także kwas hialuronowy oraz kolagen. Produkty te działają wspomagająco przy zmianach zwyrod-nieniowych i stanach zapalnych, dobrze jeśli dodatkowo będą w żelu, co ułatwi podawanie po zmieszaniu z karmą lub bezpośrednio do jamy ustnej kota.

Więcej informacji: http://www.scanvet.pl/oferta/wlasciciele-hodowcy/produkty-dla-kotow/rid,123.html

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki