WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Szlakiem Latarni Morskich

Szlakiem Latarni Morskich

18.07.2017, godz. 00:00
Latarnia Morska
foto: SHUTTERSTOCK

Pogoda nad Bałtykiem bywa w kratkę. Dlatego warto zaplanować sobie jakąś alternatywę dla leżenia na plaży. Proponujemy wyprawę szlakiem latarni morskich. Na polskim wybrzeżu stoi ich 19, z czego trzy są wygaszone.

Trzy latarnie już nie działają – stara latarnia na Rozewiu, Góra Szwedów (w pobliżu Helu) i zabytkowa latarnia w Nowym Porcie w Gdańsku. Tylko tę ostatnią można zwiedzać.

W ŚWINOUJŚCIU – zaświeciła w 1857 r. Ma wysokość 64,8 m. Latarnia oprócz światła białego emituje także czerwone – w kierunku Odry. Warto zobaczyć Muzeum Latarnictwa i Ratownictwa Morskiego w budynku obok.
NA KIKUCIE KOŁO WISEŁKI – niedostępna dla zwiedzających. Zbudowana z kamieni polnych, stoi na 75-metrowym wzgórzu.
W NIECHORZU – stoi tuż przy krawędzi stromego klifu. Uznawana za najładniejszą latarnię na polskim Wybrzeżu. Powstała na zlecenie niemieckiego Ministerstwa Żeglugi w 1866 r.
W KOŁOBRZEGU – stoi na prawym brzegu Parsęty, przy wejściu do portu. Wybudowana w XVII w., ale w czasie wojny wysadzona przez niemieckich saperów. Odbudowana w nieco innym miejscu, liczy sobie 26 m wysokości.
W GĄSKACH – zaświeciła w 1878 r. Wykonana jest z czerwonej cegły. Wysokość latarni to 50 m. Można ją zwiedzać.
W DARŁOWIE – zaświeciła w 1885 r. W 1927 r. dobudowano piętro i ustawiono metalową latarnię. Dziś wysokość wieży to 22 m. Jest udostępniona do zwiedzania.
W JAROSŁAWCU – zaświeciła po raz pierwszy w 1838 r. Latarnia ma 33,3 m wysokości. Na szczycie znajduje się taras widokowy.
W USTCE – ośmiokątna wieża zbudowana w 1892 r. z czerwonej cegły. Z galerii, przez szyby, można obserwować układ soczewek. Wysokość latarni to 19,5 m.
LATARNIA CZOŁPINO – stoi na wysokiej wydmie w Słowińskim Parku Narodowym, kilometr od brzegu. Ma wysokość 25 m. Zaświeciła w 1875 r. i przetrwała wojnę. Jest udostępniona do zwiedzania.
LATARNIA STILO – stoi na wysokiejwydmie w Rezerwacie Przyrody Mierzeja Sarbska. Wybudowana została w latach 1904–1906 ze stalowych płyt, pomalowanych na czerwono, biało i czarno. Jej wysokość to 33,4 m.
LATARNIA ROZEWIE – zaświeciła w 1823 r. To tu toczy się akcja powieści Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza". Tylko najniższa galeria jest udostępniona dla zwiedzających. Wysokość wieży to 33 m. Mieści się tu Muzeum Latarnictwa.
W JASTARNI – stoi przy wejściu na plażę, ma wysokość 13 m. Niedostępna dla zwiedzających.
W HELU – ośmiokątną wieżę z czerwonej cegły, wybudowano w 1942 r. Ma wysokość 41,5 m. Latem jest dostępna do zwiedzania.
W SOPOCIE – początkowo pełniła tylko funkcję wieży widokowej, latarnią jest dopiero od 1957 r. Ma wysokość 30 m i jest udostępniona do zwiedzania.
W GDAŃSKU – nowa latarnia w Porcie Północnym nie jest dostępna dla zwiedzających. Zabytkową,27-metrową latarnię, można zwiedzać w Nowym Porcie. Zaświeciła w 1894 r., a zgasła w 1984 r. Strzałami z jej okna dany został znak, na który z pancernika „Schleswig-Holstein" podjęto ostrzał Westerplatte, co rozpoczęło II Wojnę Światową.
W KRYNICY MORSKIEJ – zbudowana w 1895 r., ale w czasie wojny wysadzona w powietrze. Nową latarnię wybudowano w 1951 r. według projektu wykonanego na Politechnice Gdańskiej. Wysokość wieży to 26,5 m. Latarnię można zwiedzać.
-

Można rowerem

Przez Polskę przebiega Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10/ EuroVelo, który biegnie wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Polski odcinek to prawie 600 km. Jeżeli nie chcemy porywać się na cały dystans, warto zdecydować się choćby na fragment szlaku, np. 45 km z Pucka do Helu. To łatwa trasa, z pięknymi widokami. Przy okazji możemy zobaczyć trzy latarnie morskie – Rozewie, w Jastarni i w Helu.

 

BEZPIECZNIE Z PZU

MAREK BARAN, DYREKTOR BIURA KOMUNIKACJI KORPORACYJNEJ PZU

Wakacje to czas podróży i świetnej zabawy. Podczas letnich przygód musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Wszystkich turystów wypoczywających nad morzem, a zwłaszcza dzieci, zapraszamy na naszą letnią akcję edukacyjną Bezpieczne wakacje z PZU. Przez cały lipiec i sierpień w Juracie, Jastarni, Władysławowie, Jastrzębiej Górze, Karwi i Łebie specjalnie dla dzieci odbędzie się 60 bezpłatnych przedstawień „Nowe przygody Niestraszków". W Strefach Dziecięcych czekają zabawy i konkursy, a dodatkowo także spotkania edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu. Na specjalnych stacjach rowerowych PZU można zrobić drobne naprawy czy napompować koła, a na plażach wziąć udział w lekcjach udzielania pierwszej pomocy. Serdecznie zapraszamy!

 

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: