WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Wieści z Regionu. Dolny Śląsk. Jesienne remonty

Wieści z Regionu. Dolny Śląsk. Jesienne remonty

26.08.2016, godz. 14:15
Wieści z Regionu, Dolny Śląsk.
Wieści z Regionu, Dolny Śląsk. foto: SHUTTERSTOCK

To już ostatni dzwonek, by zaplanować remont. Wiele prac można wykonać samemu, choćby malowanie ścian. Nie jest to praca trudna, ale trzeba najpierw nabrać trochę wprawy.

Jeśli ubiegłej zimy narzekaliśmy na chłód w domu, warto pomyśleć o nowych oknach, najlepiej energooszczędnych. W domu jednorodzinnym warto też pomyśleć o ociepleniu ścian, wymianie drzwi i bramy garażowej na tzw. ciepłe. To nie są małe wydatki, ale sprawią, że tej zimy będzie nam nie tylko ciepło, ale także zmaleją nasze wydatki na ogrzewanie.

Do grubszych prac w domu, jak wymiana podłóg, kafelków, instalacji sanitarnych, lepiej wezwać fachowca. Samemu można pokusić się o odświeżenie ścian. Warto się do tego przygotować.

Z góry na dół

Aby farba się nie rozpryskiwała, musi mieć odpowiednią gęstość. Nie powinna spływać z wałka, a z wyciągniętego z niej pędzla ławkowca musi ściekać ciągłym strumieniem jednakowej grubości. Pędzel zanurzajmy nie głębiej niż do połowy włosia. Gdy korzystamy z wałka do malowania, do usuwania nadmiaru farby przyda się specjalna tacka malarska lub kratka.

Ścianę najpierw zmywamy wodą z szarym mydłem. Farbę nakładamy płynnymi ruchami. Sufit malujemy w kierunku okna, ściany z góry na dół. Nadmiar farby rozcieramy na powierzchni ściany w kierunku przeciwnym, ale ostatnie ruchy wałkiem lub pędzlem powinny być znów takie jak na początku: do okna, z góry w dół.
Nie malujmy najpierw całej górnej części ściany, a dopiero potem dolnej, gdyż pozostaną ślady w miejscu łączenia. Farbę nakłada się na całą wysokość ściany, pasmami o szerokości ok. jednego metra.

Obliczamy potrzebną ilość farby

Aby wiedzieć, ile kupić farby do malowania, trzeba obliczyć powierzchnię sufitu i ścian. Jeżeli np. pokój ma wymiary 3 x 4 metry i wysokość 2,5 metra, to wykonujemy następujące działania: powierzchnia sufitu:
4 x 3 = 12 m2,
dwie ściany po 4 x 2,5 = 10 m2
i dwie ściany po 3 x 2,5 = 7,5 m2. Razem 29,5 m2. Nie odliczamy powierzchni okien i drzwi.
Trzeba pamiętać, że farbą emulsyjną należy malować ściany dwu-,
a nawet trzykrotnie. Szczególnie gdy ich powierzchnia była poprzednio pokryta farbą klejową albo gdy mieszkanie malowane jest po raz pierwszy.

Jak przygotować mieszkanie

Nawet gdy stosuje się niekapiące farby i dobre wałki, trzeba dokładnie okryć podłogi i meble w pomieszczeniu. Na podłodze rozłożyć folię. Płachtę przymocujmy do listew cokołowych specjalną taśmą malarską. Nie wolno kłaść dwóch warstw folii, bo grozi to poślizgiem.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: