WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości dzieje się Wirus Zika OBJAWY. Jak można się zarazić?

Wirus Zika OBJAWY. Jak można się zarazić?

17.08.2016, godz. 08:19
wirus
foto: dreamstime

Czym jest wirus Zika? Jak można się nim zarazić? Czy wirus Zika jest niebezpieczny dla Europejczyków? Odpowiedzi na najważniejsze pytania w tekście poniżej.

Czy wirus Zika może być niebezpieczny dla Europejczyków? Dla mieszkańców Europy, którzy nie opuszczają granic kontynentu, nie ma żadnego zagrożenia tym wirusem

Wirus Zika rozprzestrzeni się prawdopodobnie na wszystkie kraje Ameryki, oprócz Kanady i Chile. Wirus Zika przenoszony jest przez tzw. komary tygrysie. Zika może być przenoszony przez krew, ale wykryto go również w spermie. Nie ma jednak wystarczających dowodów, żeby stwierdzić, że przenosi się drogą płciową.

Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży - przenika przez łożysko i atakuje mózg dziecka, w konsekwencji czego noworodek przychodzi na świat z mikrocefalią (małogłowiem).

Objawy Zika

Wirus Zika objawia się podwyższoną temperaturą ciała chorego, bólem głowy i stawów, zapaleniem spojówek, wysypką plamisto-grudkową. - Stosuje się leczenie objawowe - można stosować np. środki obniżające gorączkę i przeciwzapalne - powiedział dr hab. Aleksander Garlicki, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Tropikalnych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum  w Krakowie w rozmowie z Interią.

Władze Ekwadoru, Kolumbii, Jamajki i Salwadoru zalecili kobietom, aby wstrzymały decyzję o zajściu w ciążę do czasu, aż uda się dowiedzieć czegoś więcej na temat wirusa. Na Zika nie ma szczepionki.

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: