WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Wiskosuplementacja - w kwasie hialuronowym nadzieja dla chorych na zwyrodnienia stawów

Wiskosuplementacja - w kwasie hialuronowym nadzieja dla chorych na zwyrodnienia stawów

05.07.2010, godz. 02:00
Strzykawka
foto: Brak agencji
W ostatnich latach wprowadzono do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kwas hialuronowy. Jest on głównym składnikiem płynu stawowego. Człowiek ma w organizmie przeciętnie od 7 do 9 gramów czystego kwasu hialuronowego. Jego główną cechą jest umiejętność absorpcji, chłonięcia wody - potrafi jej zgromadzić 3-krotnie więcej niż jego własna masa.

W warunkach fizjologicznych hialuronian (sól kwasu hialuronowego) jest związkiem syntetyzowanym i wydzielanym do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu.

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów zmniejsza się stężenie hialuronianu. Dlatego postanowiono uzupełnić ubytki kwasu hialuronowego jego syntetycznym odpowiednikiem, wprowadzanym dostawowo w iniekcjach. Wiskosuplementacja to właśnie metoda polegająca na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego w bezbolesnych iniekcjach, podawanych w odstępach siedmiodniowych i powtarzanych od trzech do pięciu razy. Taki zabieg powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, jego odżywienie oraz zwiększenie śliskości chrząstki stawowej, co poprawia warunki biomechaniczne stawu. Zaletą kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak efektów ubocznych.

Obecnie na świecie dostępnych jest kilka produktów - pochodnych kwasu hialuronowego. Istnieje wiele publikacji potwierdzających ich działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i osłaniające na chrząstkę stawową. Są one alternatywą do stosowania doustnych preparatów działających objawowo, tzn. łagodzących ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów, oraz glikokortykosteroidów.

Leczenie chorego stawu poprzez wstrzykiwanie takiego preparatu umożliwia stabilizację struktury chemicznej płynu stawowego. Przez to poprawia się "smarowanie" stawu, co bezpośrednio zmniejsza ból i poprawia ruchomość chorego stawu. Często już po pierwszym zastrzyku chorzy odczuwają istotną poprawę stanu zdrowia. Jednak pamiętać należy, że preparat nie jest lekiem przeciwbólowym. Jego działanie to przede wszystkim poprawa jakości płynu stawowego i chrząstki stawowej, a efekt ten występuje dopiero po kilku tygodniach od podania pierwszej dawki leku.

Zwykle stosuje się od 3 do 5 zastrzyków w odstępach tygodniowych do jednego stawu. Kurację można bezpiecznie powtarzać co kilka, kilkanaście miesięcy nawet wówczas, gdy dolegliwości bólowe nie są bardzo wyraźne. Preparat można bez przeszkód stosować do obydwu stawów kolanowych jednocześnie - na pewno nie przekroczymy w ten sposób dopuszczalnej dawki preparatu.

Podczas stosowania preparatu praktycznie nie występują objawy uboczne, a prawidłowo wykonany zastrzyk dostawowy nie powoduje wystąpienia dolegliwości bólowych. Nie ma także konieczności spędzania wielu godzin w przychodni po wykonanym zabiegu. Praktycznie zaraz po zastrzyku można wracać do codziennych zajęć. Lek jest dobrze tolerowany przez alergików i osoby przewlekle chore na serce czy choroby układu oddechowego, niezwykle rzadko wywołuje odczyny skórne.

Przygotowany jest on do użycia w jednorazowych sterylnych strzykawkach, co wyklucza wprowadzenie do kolana zakażenia. Opakowanie zawiera ulotkę, z której możemy się dowiedzieć praktycznie wszystkiego na temat preparatu, poza tym, kiedy można zaplanować najbliższą wizytę ortopedyczną - ale to należy już ustalić samemu.

Istnieje na rynku tylko jeden preparat, którego rezultaty poparte badaniami utrzymują się do 12 miesięcy.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: