WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

WYCIECZKA DO KOPALNI

31.07.2017, godz. 00:00
WYCIECZKA DO KOPALNI
foto: Materiały prasowe

Wieliczka to jedyny obiekt górniczy czynny od czasów średniowiecznych do dziś. Warto przeżyć magiczny spacer skrytymi w półmroku, wilgotnymi solnymi korytarzami. Tutejsi górnicy byli też artystami, a ich rzeźby z soli opowiadają historię państwa i kopalni.

Kopalnia Soli „Wieliczka" już w 1978 roku znalazła się na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Na dole panuje stała temperatura około 14°C, a więc to świetne miejsce do zwiedzania podczas upałów. Wielicka sól jest ciemnoszara (zawiera dużo minerałów) i w tej tonacji utrzymane są zabytkowe wnętrza kopalni. Najważniejsza jest Kaplica św. Kingi. Z soli wyrzeźbiono cały jej wystrój, począwszy od ołtarza z wizerunkiem świętej, a skończywszy na lichtarzach, schodach i posadzce.

Specyficzny mikroklimat przesyconego solą powietrza oczyszcza i wzmacnia organizm. A może nawet uzdrowić duszę. Lecznicze właściwości solnych podziemi dostrzeżono już w XVI wieku. Obecnie w komorze Jezioro Wessel, 135 metrów pod ziemią, znajduje się sanatorium pomagające w leczeniu astmy, alergii, chorób układu oddechowego. Warto także zwiedzić inną kopalnię soli w leżącej nieopodal Bochni.

Łodzią przez sztolnię

Warta przygody jest kopalnia węgla Guido w Zabrzu. Ogląda się tu dwa poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Pod ziemię zjeżdżamy szolą, czyli prawdziwą górniczą windą. Podróż trwa tylko kilkadziesiąt sekund! Poziom 170 m. to historia górnictwa. Na poziomie 320 m. zobaczymy pracę wielkich maszyn górniczych i przejedziemy się pod wieszaną kolejką. Zobaczymy jak wygląda praca górnika, obejrzymy pokłady węgla i przejdziemy labirynt górniczych wyrobisk.

Będąc na Górnym Śląsku trzeba koniecznie zajrzeć do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W tym roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chodzimy tu po korytarzach położonych 40 m. pod powierzchnią ziemi. Przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10°C. Niedaleko, pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, która służyła do odwadniania kopalni. Zwiedza się ją płynąc łodzią (600 m).

Podziemny wodospad

Do zwiedzania udostępniono także Kopalnię Złota w Złotym Potoku (Dolny Śląsk). Oglądamy 500-metrowy odcinek sztolni i m.in. zabytkowe mapy i plany kopalni, dawne narzędzia górnicze, minerały, piece, w których wytapiano złoto i skarbiec. Spragnieni wrażeń część trasy mogą przebyć po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni, a część pokonać łodzią. Wejście do jednej ze sztolni znajduje się u podnóża wielkiego kamieniołomu, w Górze Sołtysiej. Największą atrakcją tej sztolni jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Z wysokości ośmiu metrów woda z hukiem spada tuż przed odwiedzającymi. Z tego poziomu wyjeżdża się na zewnątrz Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem.

Podziemną trasę turystyczną uruchomiono także w Starej Kopalni Uranu w Kletnie (okolice Lubina). Kopalnia położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała ona w latach 1948-1953, wykorzystując kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Zwiedzający przechodzą trasę o długości około 200 m, oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów (fluoryt, kwarc i inne) oraz szereg specjalnych ekspozycji.

DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO GÓRNIKÓW

RAFAŁ KILIŃSKI, PREZES TUW PZUW

Zwiedzając kopalnie trudno nie pomyśleć o pracy górnika - zawodzie budzącym powszechne uzna - nie i szacunek, ale niewątpliwie niezwykle ciężkim i ryzykowanym. Nic dziwnego, że kopalnie szczególnie mocno dbają nie tylko o zwiększanie wartości wydobywczej, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo swoich pracowników i ich rodzin. Taką ochronę daje właściwie ubezpieczenie. Jesteśmy dumni, że Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych zdobyło zaufanie największych polskich grup górniczych, w tym Polskiej Grupy Górniczej i LW Bogdanki. Wspólnie dokładamy starań, by górnicy mogli wykonywać swoją pracę w bezpiecznym i wolnym od ryzyk środowisku.

 

 

 

tagi: kopalnia
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: