WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości dzieje się Jak POZBYĆ się OS z ogrodu

Jak POZBYĆ się OS z ogrodu

28.05.2011, godz. 02:00
Wygnaj osy ze swojego ogrodu
foto:

Nękają cię osy i szerszenie? Straż pożarna już ci nie pomoże. Zgodnie z ostatnim zaleceniem Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, usuwanie gniazd tych owadów z naszych domów czy działek... nie należy już do zadań strażaków. Musisz więc radzić sobie sam!

- Obecnie likwidujemy gniazda os tylko tam, gdzie jest zagrożenie ludzkiego życia - mówi bryg. Stanisław Kondrat (42 l.), zastępca komendanta straży pożarnej w Sokółce (woj. podlaskie). - Sprawdzamy każde zgłoszenie, ale zwykle odsyłamy zagrożonych do specjalistycznej firmy zajmującej się tym problemem - wyjaśnia strażak. Firma, owszem, usunie gniazdo, ale za słoną opłatą. Co więc robić? Przede wszystkim zapobiegać. - Osy zagnieżdżają się wczesną wiosną. Wtedy powinniśmy sprawdzać zakamarki i tępić pojedyncze owady, nim założą tzw. gniazdo - radzi dr inż. Stanisław Hońko z Pracowni Hodowli Owadów Użytkowych SGGW.

Przeczytaj koniecznie: Feng shui w ogrodzie - urządzamy przestrzeń wokół domu

Gdy owady już się zagnieżdżą, należy uzbroić się w sprej przeciwko osom i spryskać je wieczorem, gdy wszystkie będą już w gnieździe. Można też skonstruować pułapkę. Niektórzy robią je z plastikowych butelek. Należy napełnić ją jakimś słodkim płynem, np. resztką piwa czy soku. Osy wlatują do takich pułapek i topią się, nie mogąc znaleźć wyjścia.

Z osami trzeba postępować ostrożnie

- Możemy sami usunąć gniazdo, ale tylko wtedy, gdy mamy absolutną pewność, że nie jesteśmy uczuleni na jad owadów - ostrzega August Filipowski (86 l.) z Horodnianki (woj. podlaskie), pszczelarz z 50-letnim doświadczeniem, który stoczył wiele wojen z osami i szerszeniami.

tagi: ogród osy
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: